Erişilebilirlik

Turizmde Türkiye Almanya İşbirliği


Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay Berlin’de Alman turizm devi TUİ ile bir anlaşmaya imza attı

Bu yıl 46’ıncısı yapılan Berlin Uluslararası Turizm Fuarı dünyanın en büyük turizm fuarı olarak kabül ediliyor. Uzmanlara göre, ekonomik kriz ve siyasi belirsizliklere rağmen turizm sektörü dünya çapında altın çağını yaşıyor ve büyüme bu yıl da yüzde 3 oranında devam edecek. Turizmciler bunu başta Çin olmak üzere Asya ve Güney Amerika ülkelerinde yurtdışı seyahat etme arzusunun artmasına bağlıyor.

Avrupa’da özelikle yaz turizmi sektörünün en önemli iki merkezi olarak nitelenen İspanya ve Türkiye’den Türkiye, fuarda yaklaşık 130 kuruluş ile temsil ediliyor. Fuar için Berlin’de bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay bu yıl rezervasyonların çok iyi gittiğini ve hedeflerinin turist sayısını 32 milyona taşımak olduğunu söyledi. Günay, Amerika’nın Sesi’ne verdiği demeçte, Avrupa'daki ekonomik krize rağmen turizmden elde edilen gelirden memnun olduğunu belirtti. Bakan ekonomik sorunlar ve bölgedeki siyasi huzursuzlukların Türkiye’yi olumsuz yönde etkilemeyeceği görüşünde.

Türkiye’nin, İspanya’nın 1970 ve 1980’li yıllarda betonlaşma konusunda yaptığı hataları tekrarlamak istemediğini savunan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, doğaya önem veren bir anlayışla çalıştıklarını vurguladı. Günay, Türkiye'de her dinden insanın ayin yapmasını sağladıklarını söyledi ve inanç turizminin, sektörün gelecek vaat eden bir boyutu olduğunu söyledi. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay Berlin’de Alman turizm devi TUİ ile bir anlaşmaya imza attı. Bu anlaşmaya göre, Türkiye ve TUİ Çinli turistlerin Türkiye’deki tatil beldelerine gelmeleri konusunda ortak çalışacak. Uzmanlara göre her yıl en az 50 milyon Çinlinin turistik amaçla yurt dışına çıkması mümkün.


XS
SM
MD
LG