Erişilebilirlik

'Ukrayna'yla İlgili Referanduma Karşı Değilim'


Cumhurbaşkanı Vekili Oleksander Turçinov, referandumun 25 Mayıs’taki cumhurbaşkanlığı seçimiyle birlikte yapılabileceğini, halkın büyük çoğunluğunun Ukrayna'nın bir bütün olarak kalması yönünde oy vereceğine inandığını bildirdi

Devlet Başkanı Vekili Oleksander Turçinov, Ukrayna’nın geleceğiyle ilgili referandum yapılmasına karşı olmadığını söyledi.

Nüfusun büyük çoğunluğunun Ukrayna’nın bağımsız ve birleşik bir ülke olması gerektiği yanıtını vereceğinden emin olduğunu belirten Turçinov, referandumun 25 Mayıs’taki cumhurbaşkanlığı seçimiyle birlikle yapılabileceğini kaydetti.

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna’nın doğusundaki Rusça konuşan nüfusun yeni anayasanın hazırlanmasında söz sahibi olması gerektiğini söyledi.
Ukrayna’da bazı kentlerdeki hükümet binalarını ele geçiren Rusya yanlısı göstericiler Ukrayna’dan ayrılıp Rusya’ya katılmaya ilişkin referandum yapılmasını talep ediyor.
Cumhurbaşkanı Vekili Turçinov’un hükümet binalarını işgal edenlere yönelik tam kapsamlı terörle mücadele operasyonu başlatacağı yolundaki tehdidinden sonra Ukrayna’nın doğusunda tedirgin bekleyiş sürüyor.

Ancak bu sabaha kadar verilen süre dolmasına rağmen Slovyansk ve diğer kentlerdeki güvenlik güçlerinin barikatların ardındaki protestoculara karşı harekete geçmediği gözleniyor.

Turçinov, silahlarını bırakıp teslim olanların affedileceği sözü verdi, ancak Rusya’nın Kırım’ı ilhak ettiği gibi Ukrayna’nın doğusunu da ele geçirmesine izin vermeyeceğini kaydetti.
Öte yandan Rusya, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin dün geceki oturumunda ağır eleştiriye uğradı.

Amerika’nın BM Temsilcisi Büyükelçi Samantha Power, Rusya’yı, Ukrayna’daki şiddet eylemlerinin senaryosunu yazıp koreografisini yapmakla suçladı.

İngiltere’nın BM Temsilcisi Mark Lyall Grant, uydu görüntülerine göre 40 bin ağır silahlı Rus askerinin Ukrayna sınırına yığıldığını söyledi.

Rusya’nın BM Temsilcisi Vitali Çurkin ise Batı’nın Ukraynalıları şiddetten uzaklaştırıp diyaloğa yöneltme gücü olduğunu belirtti.

Ukraynalı temsilci Yuri Sergeyev ise Rusya’nın bu sözlerinin gerçekle örtüşmediğini, Rusya’nın Ukrayna’nın egemenliğini tehdit etmekten derhal vazgeçmesi gerektiğini söyledi.

Ukrayna özel güçleri ve Rusya yanlısı milisler arasında dün Ukrayna’nın doğusundaki Slovyansk kentinde çıkan çatışmalarda her iki tarafın da kayıp verdiği bildiriliyor.
Rusya, Amerika, Ukrayna ve Avrupa Birliği’nden üst düzey diplomatlar 17 Nisan’da Cenevre’de toplanarak Ukrayna krizini ele alacak. Öte yandan Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre Başkan Yardımcısı Joe Biden 22 Nisan’da Kiev’e gidecek.
XS
SM
MD
LG