Erişilebilirlik

Tunus'ta Müzisyenler Özgürce Müzik Yapmayı Amaçlıyor


Tunus'ta Müzisyenler Özgürce Müzik Yapmayı Amaçlıyor

Blogcular, Facebook ve Twitter kullanıcıları Tunus’taki Arap Baharı hareketini başlatmadan önce ülkede halkın sesini müzisyenler duyuruyordu. Tunuslu müzisyenler ülkedeki rejimle ilgili şikayetlerini gizlice dile getiriyordu. Şimdiyse hepsi, özellikle tarihi önem taşıyan seçimlerden sonra özgürce müzik yapmayı amaçlıyor.

Tunuslu müzisyen Emel Matluti protest müziğe sekiz yıl önce başlamış. Ancak Matluti de diğer müzisyenler gibi, eski diktatör Zeynel Abidin Bin Ali rejimi yüzünden gizlice müzik yapmış. Müzisyen Matluti, “Yaptığımız müziği çalacak yer bulamıyorduk. Hiçbir geleceğimiz yoktu. Ben de Fransa’ya yerleştim ve değişik ülkelerde müzik yapma imkanına kavuştum,” şeklinde konuşuyor.

Matluti Tunus halkı sokaklara döküldükten sonra ülkesine geri dönmüş. YouTube’daki bu amatör video görüntüleri Matluti’yi ilk kez Bin Ali Ocak ayında Tunus’tan kaçtıktan sonra sokaklarda şarkı söylerken gösteriyor.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın desteğiyle çekilen bu müzik klibinde görüldüğü gibi Tunuslu müzisyenler artık daha özgür.

“Enti Essout” “Bu Ses Sensin” adlı şarkının yazarlarından Bedia Buhrizi, sanatçıların bu şarkıyı istedikleri gibi yazdığını söylüyor. Buhrizi, ifade özgürlüğünün Tunus’ta kalıcı olacağı görüşünde: “Kimse geriye doğru yarım adım bile atmayı kabul etmeyecek. Eski politikacılar bu gerçeği görmekte zorlanıyor. Gençliğin ne kadar güçlü olduğunu anlamıyorlar.”

İnsan Hakları Gözlem Örgütü’nün araştırmasına göre Tunus’taki siyasi partiler ifade özgürlüğünü sağlamakta kararlı. Bin Ali rejimi sırasında bazı muhalefet partisi üyeleri hapsedilmişti.

Örgütten Eric Goldstein geçici hükümetin basın üzerindeki baskıyı bile hafiflettiğini, ancak İslam’ı medyada aşağıladığı düşünülenlere yönelik son saldırıların ifade özgürlüğünü olumsuz yönde etkileyeceğini söylüyor: “Bu biraz da asayişle ilgili. İnsanlar sokaklarda saldırı düzenleyenlerden korkuyor.”

Ennahda Partisi’nin yükselişiyse bir zamanlar laik olan Tunus’ta kaygı yaratıyor. İslamcı militanların saldırılarını kınayan Ennahda’nın sözcüsü Yüsra Gannuçi, partisinin ifade özgürlüğüne bağlı olduğunu söylüyor: “Basın ve serbestçe sanat yapma özgürlüğünü destekliyoruz. Ayrıca herkes yasalara uygun olduğu, barışçı yöntemlerle yapıldığı sürece fikirlerini açıkça ifade edebilir.”

Matluti’yse hala kuşkulu: “Bu insanlara güvenmiyorum. Benim için şiirsel olan şiirsel, dini olan dini kalmalı. Bunların hepsi kişiye mahsus olmalı.”

Şarkı söylemekten vazgeçmeyeceğini dile getiren Matluti, devrimin yıldönümünde Tunus’taki özgürlük mücadelesiyle ilgili yeni bir albüm çıkarmayı planlıyor.
XS
SM
MD
LG