Erişilebilirlik

"Omicron Varyantı Taşıyan Kişi Türkiye'den Geldi"


Tunus, ülkede ilk Omicron varyantı vakasının görüldüğünü açıkladı. Kuzey Afrika ülkesinin sağlık bakanlığı yetkilileri ülkede görülen ilk vakanın Türkiye’den dönen bir kişide görüldüğünü bildirdi.

Tunus Sağlık Bakanlığı COVID-19 Görev Gücü üyesi Dr. Hachemi Louser, ülkede tespit edilen ilk Omicron varyantı vakasının Demokratik Kongo Cumhuriyeti vatandaşı bir kişide tespit edildiğini açıkladı. Söz konusu kişinin Cuma günü İstanbul’dan geldikten sonra havalimanında yapılan test sonucu Corona virüsünün Omicron varyantını taşıdığı tespit edildi.

Yolcuyla birlikte seyahat eden kardeşinin ve arkadaşlarınınsa test sonuçlarının negatif olduğu, ancak bu kişilerin de karantinaya alındığı bildirildi.

Türkiye’deyse Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şu ana kadar ülkede Omicron varyantına rastlanmadığını açıklamıştı. Koca, Türkiye’de ağırlıklı olarak Delta varyantı görüldüğünü söylemişti.

Tunus, Omicron vakasının ortaya çıkmasının ardından yeni seyahat kısıtlamalarını devreye soktu. Son dönemde aralarında ABD’nin de bulunduğu ülkelerden aşı temin eden Tunus’ta salgında nispeten bir gerileme görülmeye başladı. Ancak ülkede bugüne kadar 25 binden fazla hasta COVID-19 yüzünden hayatını kaybetti.

XS
SM
MD
LG