Erişilebilirlik

Tunus'ta Göstericilerle Polis Çatıştı


Muhammet Brahmi'nin cenazesi
Tunus’ta önde gelen bir muhalefet üyesinin öldürülmesinin ardından çıkan protesto gösterilerinde polisle eylemciler çatıştı. Polis parlamento binasının önünde toplanan göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı.

Başkent Tunus’taki göstericiler, parlamentonun dağıtılması çağrısında bulundu. Rakip bir başka grupsa, İslamcı Ennahda hükümetine destek amacıyla başkentin bir başka yerde toplandı.

'Aynı silah'

Gösteriler Perşembe günü bir suikast sonucu öldürülen, laik görüşlü Halk Cephesi partisi üyesi Muhammet Brahmi’nin cenazesini izliyor. 14 kez ateş edilen Brahmi’nin cesedinden çıkarılan mermilerin, beş ay önce bir başka siyasetçi, Şükrü Belayid’e düzenlenen suikastta kullanılan aynı silah olduğu ortaya çıktı.

Brahmi’nin cenazesine katılanlar, hükümet aleyhtarı sloganlar attı ve siyasetçinin resminin asılı olduğu pankartlar taşıdı. Askeri cenaze töreninde Muhammet Brahmi’nin naaşı, bayrağa sarılı bir tabutta taşındı.

Tunuslu yetkililer, Brahmi’nin el Kaide bağlantılı militanlar tarafından öldürüldüğünü savunuyor. Yetkililere göre en büyük şüpheliyse, aşırı dinci gruplara yakınlığıyla tanınan silah kaçakçısı Ebubekir Hakim.

Protesto eylemcileri, siyasi cinayetten iktidardaki ılımlı İslamcı Ennahda Partisi’nin sorumlu olduğunu, çünkü hükümetin şeriatçı gruplara karşı yeterli önlem almadığını savunuyor.

Öldürülen Muhammet Brahmi, hükümeti eleştiren önde gelen siyasetçilerden biri olmakla birlikte yeni anayasa hazırlama çabalarına öncülük ediyordu. Brahmi suikastının ardından konuşan muhalefetteki Halk Cephesi’nin sözcüsü Hamma Hammami, alternatif hükümet kurmayı düşündüklerini açıkladı.

Tunus 2011 yılında Arap Baharı ayaklanmalarının çıktığı ülkeydi. Polis baskısına uğrayan üniversite mezunu bir seyyar satıcının protesto amacıyla üzerine benzin döküp kendini yakmasının ardından çıkan eylemler, eski diktatör Zeynel Abidin bin Ali’nin ülkeyi terk etmesiyle sonuçlanmıştı. Tunus’taki eylemleri daha sonra Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerindeki ayaklanmalar izledi.
XS
SM
MD
LG