Erişilebilirlik

Trump'ın Tartışmalı Seçim Kampanyası


Trump'ın Tartışmalı Seçim Kampanyası
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:39 0:00

Son kamuoyu yoklamaları, Kasım ayındaki seçimlere dört kala Cumhuriyetçi Parti’nin adayı Donald Trump’ı, Demokrat Partili rakibi Hillary Clinton’un gerisinde gösteriyor. Milyarder emlakçı, yol açtığı bazı tartışmaları aşmaya çalışıyor ama hem seçim yardımları hem de kampanya organizasyonu açısından Clinton’u geriden takibe devam ediyor.

Destekçileri ve karşıtları, Donald Trump’ın Houston yakınlarındaki mitinginden önce göçmenlik tartışmasına girdi.

Trump gittiği yerlere sadece destekçilerini değil, karşıtlarını da çekiyor.

Trump her ne kadar adayı olduğu Cumhuriyetçi Parti’yi birleştirmek için çaba sarf etse de asıl hedefi Demokrat Partili rakibi Hillary Clinton’u alt etmek.

New York’ta bir konuşma yapan Donald Trump, eski Dışişleri Bakanı Clinton’ın “dünya standartlarında bir yalancı” olduğunu savundu: “Hiçbir dışişleri bakanı, Hillary Clinton kadar çok hata yapmadı. Verdiği kararlar, dokunduğu her şey ölümlere, felaketlere ve teröre yol açtı.”

Bu arada Clinton da Trump’ı eleştirmekten geri durmuyor. Hedefinde Trump’ın yalnızca dış politika görüşleri değil ekonomik vaatleri de var.

Hillary Clinton, “Her geçen gün Trump’ın ne kadar dikkatsiz ve sorumsuz davrandığını görüyoruz. Kendisi bundan gurur duyuyor. Bu onun tercihi olabilir. Ama başkanlık koltuğu için yarışacaksa, tercih bize ait olmalı” şeklinde konuştu.

Trump’ı eleştirenler arasında Cumhuriyetçi liderler de var. Virginia Üniversitesi’nden Kyle Kondik’e göre, Cumhuriyetçiler arasında Trump’ı desteklemeyenler de var: “Cumhuriyetçiler Trump’a güvenemedikleri gibi, seçilmesi durumunda önceliklerini de temsil edebileceğine inanmıyorlar. Kafalarındaki tek hesap ‘kötünün iyisini’ seçme üzerine. Bundan dolayı partinin etiketini taşıyana oy verecekler.”

Cumhuriyetçi uzman Scot Faulkner’a göre Trump’ın kendini partiye uygun bir aday olarak pazarlaması gerekiyor: “Amerikan halkıyla daha sıkı bağ kurması lazım. Seçilmesinin sağlayacağı çıkarları anlatması gerek. Belki toplumsal öfkeyi yönlendirdi, ama aynı şekilde parti ideallerini de yönlendirmeli.”

Mevcut kamuoyu yoklamaları Clinton’un lehinde. Ancak George Washington Üniversitesi’nden Lara Brown’a göre, anketlerde Trump’ın işine yarayabilecek bir değişme eğilimi var: “Amerikalı seçmen arasında sistemin bozulduğuna dair bir duygu ve çaresizlik hakim. Washington’a seslerini duyurmaya çalışıyorlar, ama Washington’un onlara kulak vermediğine inanıyorlar.”

Donald Trump’ın kampanya faaliyetlerini toparlayabilmesi için bir şans, Temmuz ayında Cleveland’da yapılacak Cumhuriyetçi Parti Ulusal Kurultayı olacak. Ancak bazı delegeler kendisine parti adaylığını vermeme konusunda kararlı görünüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump'ın Evinde Aramaya Onay Adalet Bakanı'ndan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG