Erişilebilirlik

Dünya Mülteciler Günü'nde Toplam Mülteci Sayısı 65 Milyon


65 Milyondan Fazla Kişi Evlerinden Oldu 22,5 Milyonsa Mülteci Durumunda
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:53 0:00

20 Haziran Dünya Mülteciler Günü. BM rakamlarına göre de bugün dünyada 65 milyonu aşkın kişi savaşlar ve şiddet nedeniyle evlerini terketmiş durumda. Bu, önceki yıla göre 300 bin artış anlamına geliyor. Bu 65 milyon kişiden 22 milyonu da sığınmacı statüsünde.

BM verilerine göre her 113 kişiden biri ya mülteci ya da kendi ülkesinde yaşadığı yeri terketmek zorunda kaldı. Geçen yıl yaşadıkları yerleri terkeden 65 milyon 600 bin kişiden 10 milyon 300 bini evlerini yeni terkedenler. Bu, her 3 saniyede bir kişinin evini terketmeye zorlandığı anlamına geliyor.

Veriler Suriye’deki savaşın 12 milyonla dünyada en fazla kişinin evlerini terketmesine neden olduğunu gösteriyor. Bu rakam ülke nüfusunun üçte ikisi. Bu kişiler ya ülke içinde evlerini terkedip başka bölgelere, ya da 5 komşu ülkeye Türkiye, Ürdün, Lübnan, Irak ve Mısır’a gittiler.

BM rakamları, mültecilerin yüzde 84’ünün gelişmekte olan ülkelerde bulunduğunu ve bunların yarısının çocuk olduğunu kaydediyor. Yoksul ülkeler mülteci krizinde öne çıksa da zengin ülkelere iltica etmek isteyenler de 2 milyon 800 bini buluyor.

XS
SM
MD
LG