Erişilebilirlik

'2015'te Dünyada 69 Gazeteci Öldürüldü'


Japon gazeteci Kenji Goto, 2015'te IŞİD'in rehin alıp öldürdüğü gazetecilerden biriydi

Gazetecileri Koruma Komitesi, yeni yayınladığı raporda, 2015 yılında en çok Suriye ve Fransa’da görev yapan gazetecilerin yaşamını yitirdiğini bildiriyor. 2015’te öldürülen 69 gazetecinin 28’i, El Kaide ya da IŞİD gibi terör örgütlerinin elinde can verdi

IŞİD ve El Kaide gibi terör örgütleri 2015’te 28 gazeteciyi öldürdü. Gazetecileri Koruma Komitesi’nin yıllık 'öldürülen gazeteciler' raporuna göre, bu gazetecilerin 9’u Fransa’da hayatını kaybetti. Rapor, Fransa’nın 2015’te Suriye’den sonra en fazla sayıda gazetecinin öldürüldüğü ülke olduğunu bildiriyor. 7 Ocak’ta mizah dergisi Charlie Hebdo’ya yapılan saldırıda sekiz gazeteci yaşamını yitirdi. 13 Kasım’da Paris’te düzenlenen terör saldırılarındaysa 43 yaşındaki gazeteci Guillaume B. Decherf, Bataclan Tiyatrosu’nda hayatını kaybetti.

2015’te tüm dünyada 69 gazeteci öldürüldü. Kimi gazeteciler yaptıkları iş nedeniyle öldürülürken diğerleri çatışmalarda yaşamını yitirdi. Rapor, 1 Ocak-23 Aralık tarihleri arasında öldürülen gazetecileri kapsıyor. Örgüt, geçen yılki raporunda 2014‘te 61 gazetecinin öldürüldüğünü bildirmişti. Öteyandan Gazetecileri Koruma Komitesi, ölen 69 gazetecinin yanısıra hayatını kaybeden 26 gazetecinin daha ölüm nedenini araştırıyor ve bu gazetecilerin yaptıkları işle bağlantılı olarak öldürülüp öldürülmediğini ortaya çıkarmaya çalışıyor.

2015‘te gazetecilerin farklı ülkelerde öldürüldükleri göze çarpıyor. Irak, Brezilya, Bangladeş, Güney Sudan ve Yemen’de en az 5'er gazeteci öldürüldü. 2012, 2013 ve 2014‘teyse Suriye, en çok gazetecinin öldüğü ülke olarak başı çekiyordu. Suriye’de 2012‘de 31, 2013’te 29, 2014‘teyse 17 gazeteci öldürülmüştü. Suriye’de 2015‘teyse 13 gazeteci öldü. Suriye’de öldürülen gazeteci sayısının azalmasının nedeni, bu ülkede çalışan gazeteci sayısının da azalması. Birçok büyük uluslararası haber ajansı Suriye’ye temsilci göndermiyor, yerel gazetecilerse yaşadıkları bölgeleri terk ediyor.

Komite, gazetecilerin ölüm nedenini araştırmanın bu yıl daha da zorlaştığını, ölüm nedeninin gazetecilik yapmak olup olmadığını doğrulamanın daha da zorlaştığını bildiriyor.

2015’te öldürülen gazetecilerin üçte ikisi yaptıkları iş yüzünden hayatlarını kaybetti. Bu oran, Gazetecileri Koruma Komitesi kayıtlarına göre son beş yıla ait ortalamadan daha yüksek.

Dünyanın en yeni ülkesi Güney Sudan, Polonya ve Gana, Gazetecileri Koruma Komitesi’nin görev başında öldürülen gazetecilere dair yıllık raporuna ilk kez giren ülkeler oldu. Bu ülkelerde 17 gazeteci çapraz ateş ya da çatışmada yaşamını yitirdi, beş gazeteciyse gönderildikleri yüksek riskli görevlerde öldürüldü. Cinayete kurban giden 47 gazetecinin en az 28’i, ölüm tehditleri alıyordu. 2015’te 25 televizyon habercisi öldü. Öldürülen gazetecilerin hemen hemen hepsi siyaset, savaş ve insan hakları gibi konularda haber yapıyordu.

2015’te Türkiye’de öldürülen gazeteciler listesindeyse IŞİD karşıtı muhalif Firaz Hamadi ve İbrahim Abdülkadir yer alıyor. Şanlıurfa’da Arapça yayınlanan haftalık Ayn Vatan gazetesinin Yazı İşleri Müdürü İbrahim Abdülkadir ile muhabiri Firaz Hamadi, 30 Ekim’de bıçakla boğazları kesilerek öldürülmüş, cinayetleri IŞİD üstlenmişti.

XS
SM
MD
LG