Erişilebilirlik

Tuğçe'ye 'Liyakat Nişanı' Verilmesi İçin Kampanya


Gün boyunca hastane önünde ise dramatik sahneler yaşandı, arkadaşları, Tuğçe’nin yaş gününü gözyaşları altında kutlarken, akşama doğru binlerce kişi ellerinde mumlarla dua ederek, Tuğçe için yas tutmaya başladı.

Alman basını tarafından ‘Cesur Yürek’ olarak tanımlanan ve tacize uğrayan iki kıza yardım etmek istediği için dövülen, sonra da girdiği komadan çıkamayan Tuğçe Albayrak’ın yaşam destek ünitesinin fişi dün akşam saatlerinde çekildi.

Başkalarını kurtarmak için hayatından olan Tuğçe Albayrak günlerdir Alman medyasında gündemi belirlerken, cesaretinin Almanya’nın en önemli devlet ödülü olan Cumhurbaşkanlığı Liyakat Nişanı ile onurlandırılması için internet üzerinden kampanya başlatıldı. Alman Liyakat Nişanı, topluma yararı dokunan kişilere veriliyor ve şimdiye dek sadece bir kişiye ölümünden sonra verildi. 2009 yılında Münih yakınlarındaki benzer bir olayda Dominik Brunner adlı işadamı, dört genci korumak istediği için iki Alman saldırgan tarafından öldürülmüştü.

Yapılan değerlendirmelerde internet üzerinden açılan kampanyaya daha ilk gününde 85 bin kişinin destek verdiğine dikkat çekilirken, yetkililerin Cumhurbaşkanı Joachim Gauck’la da bağlantı içinde olduğu ve nişanın yakın bir süre içinde Tuğçe’nin ailesine verileceği belirtildi.

Giessen Üniversitesi’nde öğretmenlik bölümünde okuyan Tuğçe Albayrak 15 Kasım’da, arkadaşlarıyla yemek yediği fast-food restoranın tuvaletinde üç Sırp genç tarafından taciz edilen iki Alman genç kıza yardım ederek, onları kurtarmış ancak restorandan çıktığı sırada saldırgan gençler tarafından darp edilmişti. Başına gelen darbe sonucu Tuğçe kafasını betona çarparak beyin kanaması geçirmişti. Hemen hastaneye kaldırılan Tuğçe’nin yaklaşık iki haftadır yoğun bakım ünitesinde yapay solunuma bağlı bir şekilde tedavisi sürüyordu.

Tuğçe Albayrak’ın yaşam destek ünitesinin fişi ailesinin talebi üzerine 22 yaşına bastığı günün akşamında çekildi, aile kızlarının organlarını bağışlayacağını açıklamıştı.

Gün boyunca hastane önünde ise dramatik sahneler yaşandı, arkadaşları, Tuğçe’nin yaş gününü gözyaşları altında kutlarken, akşama doğru binlerce kişi ellerinde mumlarla dua ederek, Tuğçe için yas tutmaya başladı.

Tuğçe’nin amcası Yasin Albayrak, Tuğçe Albayrak’ın yaşam destek ünitesinden çıkarılarak, organlarının alınmaya başlandığını doğruladı. Tuğçe’nin cenazesinin Almanya’da defnedileceğini söyleyen amca, cenaze töreni için yetkililerle görüşmelerin sürdüğünü de açıkladı.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:02 0:00
Linki indirmek için

Alman basınında çıkan haberlerde Frankfurt yakınlarındaki Salmmünster kasabasında yapılması planlanan cenaze törenine binlerce kişinin katılmasının beklendiği, ayrıca siyasetten de çok üst düzeyde katılım olacağı belirtildi. Öte yandan Tuğçe Albayrak’ın ölümüne neden olan 18 yaşındaki Sırp Senal M.’in suçunu itiraf ettiği savcılık tarafından belirtildi. Söz konusu gencin ölüme sebebiyet suçundan 3 yıl gençlik cezasına çarptırılması beklenirken, Tuğçe’nin kurtardığı ve polisin yaşanan olayda en önemli tanık olarak aradığı iki Alman genç kızı bugüne kadar ortaya çıkmadı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden ve Erdoğan Nato Zirvesinde Görüşecek - 27 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:42 0:00
XS
SM
MD
LG