Erişilebilirlik

TTB’den Çağrı ’İhraç Edilenleri Geri Alın’


TTB’den Çağrı ’İhraç Edilenleri Geri Alın’
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:12 0:00

Son Kanun Hükmünde Kararname ile çok sayıda kamu çalışanın ihraç edilmesine Türk Tabipleri Birliği tepki gösterdi. Diyarbakır’da düzenlenen basın toplantısında konuşan TTB Yöneticisi Prof. Dr. Raşit Tükel, şimdiye kadar 2775 hekimin ihraç edildiğini belirterek, ihraç edilenlerin geri alınması çağrısı yaptı.

Kamudan ihraçlara tepki amacıyla Diyarbakır’da düzenlenen basın toplantısına kentteki birçok sivil toplum kuruluşu destek verdi. Basın toplantısında konuşan TTB Merkez Konsey 1. Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel, darbecilerle mücadele için başlatıldığı söylenen sürecin muhaliflere yöneldiğini söyledi. Şimdiye kadar 2775 hekimin ihraç edildiğine dikkat çeken Tükel, ”Darbecilerle mücadele için başlatıldığı söylenen süreç giderek KHK’lar aracılığıyla muhalif kişilerin kamusal alandan tasfiyesine dönüşmüştür. OHAL döneminde ki ilk KHK 1 Eylül 2016 dönemindedir, bu dönemde sağlık bakanlığında 5625 kişi, üniversitelerden 5295 kişi, toplam 106 bin kişi kamudan ihraç edilmiştir. İhraç edilen hekimlerin sayısı sağlık bakanlığından 1526, tıp fakültelerinden 1199 olmak üzere toplam 2775’tir. 2016 Eylül’ünden bu yana Türk Tabipleri Birliği’nin yöneticiliğini yapmış, TTB’nin kurullarındaki çalışmalarıyla, demokrasi hak ve özgürlükler mücadelesine, yoğun emek ve katkı sunmuş, çeşitli akademik çalışmalarıyla önemli bilimsel gelişmelere imza atmış, sağlık hakkı mücadelesini birlikte yürüttüğümüz çok sayıda sağlık çalışanı arkadaşımız da, kamu ve üniversitelerdeki görevlerinden ihraç edilmişlerdir. İhraç edilenler arasında TTB Yüksek Onur kurulunun şimdiki üyesi iki arkadaşımız, TTB denetleme kurulunun şimdiki üyesi bir arkadaşımız var” dedi.

Çok sayıda hekimin ihraç edilmesinin sağlık sistemini olumsuz etkilediğine dikkat çeker Tükel, “Hekimlerin ve akademisyenlerin haksız ve hukuksuz bir biçimde görevlerinden ne OHAL ne de darbe girişimiyle ilişkilendirilebilir. Üyelerimiz ve yöneticilerimiz olan hekimler Türkiye’den iyi hekimlik değerlerini savundukları, akademik özgürlük, emek, barış ve demokrasi mücadelesi verdikleri için hedef olmuşlardır. TTB ve Tabip Odaları, yönetici ve üyelerinin kamu görevinden ihraç edilmeleri, üniversitelerdeki kadrolarından koparılmaları, ülkemizde sağlık hizmetlerine ve yükseköğretim sistemine zarar vermiştir. Çok sayıda hekimin ihraç edilmesi, halkın sağlık hizmetine erişimini aksatarak, halkın sağlık hizmeti almasının engellenmesine neden olmuştur. Yine bu ihraçlar nitelikli sağlık hizmeti verilmesine ve hastaların ve öğrencilerin ülkemizin değeri olan bilim insanlarından faydalanmasını iyi ve donanımlı hekim yetişmesini engellemektir. Bir ceza ancak soruşturma sonucunda suçluluğu kanıtlanan kişilere verilebilir. Kamudan ihraç edilenlerin büyük çoğunluğunun darbeyle bağlantısı ortaya koyacak hukuki kanıtlar ve bir soruşturma yapıldığının belgeleri bulunmamaktadır. Oysaki etkili soruşturmalarla suçları kanıtlanana kadar herkesin masum olduğu ilkesi temel alınmalıdır. Hangi siyasal düşünce ya da görüşten olursa olsun kamuda yürütülen darbe soruşturmaları, hukuk kuralları içerisinde titizlikle yapılmalı darbe girişimi ile bağlantısı saptanmayan haksız ve hukuksuz biçimde ihraç edilen tüm kamu görevlileri iade edilmelidir” diye konuştu.

XS
SM
MD
LG