Erişilebilirlik

TTB Onur Kurulu Üyesi Gökalp Serbest Bırakıldı


Geçen yıl Kasım ayında tutuklanan ve birçok kesimin serbest bırakılması için çağrı yaptığı Türk Tabipler Birliği Yüksek Onur Kurulu Üyesi Doktor Şeyhmus Gökalp, yargılandığı davanın ilk duruşmasında tahliye edildi.

Demokratik Toplum Kongresi soruşturması kapsamında 23 Kasım’da tutuklanan ve hakkında “örgüt üyeliği” iddiasıyla 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan Türk Tabipler Birliği Yüksek Onur Kurulu Üyesi Şeyhmus Gökalp, bugün ilk kez hakim karşısına çıktı. Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasına 83 gündür tutuklu bulunan Doktor Gökalp ve avukatları katıldı. TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı ve Tabip Odalarının başkanları da davayı izlemek üzere mahkeme salonuna geldi.

İddianamenin okunmasının ardından söz alan Gökalp, iddiaları yalanladı. Gökalp, ”Terör örgütü üyesi olmakla itham ediliyorum. Vicdanen bunun şaşkınlığı içerisindeyim. 17 yıllık hekimim ve mesleğim gereği insan hakları savunucusuyum. Daima ölüm, silah, şiddet, terör ve savaşların karşısında oldum. Bunlar, birer halk sağlığı sorunudur ve toplum sağlığına zarar verir. Her zaman dostluğu, barışı, kardeşliği savundum. Hak ve hukuk savunurken haksızlık ve hukuksuzluğa uğramak ağırıma gitti. Suçlamaları reddediyorum. Tanımadığım birinin yalan beyanlarına itibar etmemelisiniz. DTK ve KCK komitesi, üyesi, delegesi değilim. TTB dışında hiçbir yapının üyesi değilim” dedi.

Daha sonra söz alan Gökalp’in avukatları, sanığın tutuklanmasına gerekçe gösterilen itirafçı beyanlarının hukuka aykırı alındığını belirterek, mahkemeler arasında DTK ile ilgili yapılan yazışmalara ait belgelerde Gökalp’in isminin olmadığını söyledi.

Avukatların ardından söz alan savcı, itirafçının dinlenmesini talep ederken, kuvvetli suç şüphesi olduğunu belirterek, Gökalp’in tutukluluk halinin devamını istedi. Mahkeme ise tutuklulukta geçirdiği süre ve delillerin toplanmış olmasını dikkate alarak Gökalp’in tahliyesine ve yurt dışına çıkış yasağı uygulanmasına karar verdi.

Tahliye kararının ardından açıklama yapan TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı, sağlıkçıların mücadelesinin kriminalize edilmek istendiğini savunarak,"Olmayan bir takım iddialarla ve somut belgeler sunulmasına rağmen baştan tutukluluğun zaten olmaması gerektiğini ifade ediyorduk. Ama biz hiç yılmadık. Meslek örgütümüz olarak, odalarımız Türkiye'den gelen tüm sağlık emek örgütlerimiz biraradaydık, yan yanaydık, biz Şeyhmus'un suçsuzluğunun tanığıydık. TTB Yüksek Onur Kurulu Üyemiz, TTB'nin onurudur. Meslektaşımız Şeyhmus Gökalp, hastalarının ve işinin başına gelecek ve hep beraber yan yana toplumun sağlık hakkı için mücadele edeceğiz. Bu mücadele bitmez, bizim sağlık hakkı mücadelemizi kriminalize etmeye kimsenin gücü yetmez" dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG