Erişilebilirlik

TSK Yine Kandil'i Vurdu


Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak’ın kuzeyinde konuşlu PKK hedeflerine yönelik sınır ötesi hava operasyonlarına Pazar günü bir yenisi eklendi. Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada sığınak, mühimmat deposu ve silah mevzilerinin hedef alındığı açıklandı.

Açıklamada operasyonu F-16 ve F-4 uçaklarının gerçekleştirdiği ifade edildi.

“08 Mayıs 2016 tarihinde, sabaha doğru 02:00-04:30 saatleri arasında, Irak Kuzeyindeki Kandil Metina, Zap ve Gara bölgelerinde tespit edilen Bölücü Terör Örgütü (BTÖ) hedeflerine icra edilen hava taarruzunda tüm hedefler tam isabetle vurularak imha edilmiştir. Görevini başarıyla yerine getiren F-16 ve F-4 2020 savaş uçaklarımız, üslerine emniyetle geri dönmüşlerdir.”

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kuzey Irak’taki PKK hedeflerine yönelik hava operasyonunu doğrulayan PKK Basın Bürosu da “Kandil bölgesine bağlı Surede, Beyvana, Enze ve Bepalan köyleri ile Gare alanına bağlı Yekmale köyü çevresi ve Zap bölgesine bağlı Kuro Jaro alanının yoğun bir şekilde bombalandığını duyurdu.

Türkiye 25 Temmuz 2015’ten beri PKK’nın Kuzey Irak’taki hedeflerine çok sayıda hava operasyonu gerçekleştirdi.

Giresun saldırısını HBDH üstlendi

Giresun’un Çaldağ köyündeki jandarma karakoluna 6 Mayıs’ta gerçekleştirilen roket saldırısını Halkların Birleşik Devrim Hareketi (HBDH) Ortak Komutanlığı üstlendi. Saldırıda çocuğunu okula bıraktıktan sonra karakola girerken Astsubay Zafer Çalışkan hayatını kaybetmişti.

Giresun Çaldağ saldırısını üstlenen HBDH adlı hareket, TKP/ML, PKK, THKP-C/MLSPB, MKP, TKEP-LENİNİST, TİKB, DKP, Devrimci Karargah, MLKP ve Proleter Devrimciler Koordinasyonu’nca 12 Mart’ta oluşturuldu.

Hareketin kuruluşunu ilan eden toplantıya katılan PKK Yürütme Komitesi Üyesi Duran Kalkan, "12 Mart 1971 faşist askeri darbesinin 45'inci yıldönümünde, 12 Mart 1995 Gazi Katliamı'nın 21'inci yıldönümünde, yine 12 Mart 2004 Kamışlı Katliamı'nın 12'inci yıldönümünde ilan ederek faşizme, emperyalizme ve her türlü gericiliğe karşı devrim için, özgürlük için, sosyalizm için, demokrasi ve halkların kardeşliği için mücadelede kararlı olduğumuzu bütün Türkiye ve Kürdistan halklarına ve insanlığa duyuruyoruz” dedi.

HBDH içinde yer alan TKP/ML ya da diğer adıyla TİKKO’nun Giresun ve Tokat gibi Karadeniz illerinin kırsalında 1996 yılına kadar tek başına son yirmi yılda da PKK ile birlikte ortak saldırılar gerçekleştirdiği biliniyor. TKP-ML ve PKK’nın Ekim 1997 ve Aralık 2009’daki ortak saldırılarında 11 güvenlik asker yaşamını yitirdi.

XS
SM
MD
LG