Erişilebilirlik

TSK’nın Komuta Kademesi Hulusi Akar Dışında Değişti


Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında Çankaya Köşkü'nde yapılan Yüksek Askeri Şura toplantısında kara, deniz ve hava kuvvetleri komutanları değiştirildi.

TSK’nın Komuta Kademesi Hulusi Akar Dışında Değişti
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:54 0:00

Tarihinde ilk kez sivillerin ağırlıkta olduğu Yüksek Askeri Şura’da Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak’ın yerine Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler atanırken, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal’ın yerine Muharip Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz getirildi.

En büyük sürpriz Deniz Kuvvetleri’nde

Oramiral Bülent Bostanoğlu’nun yerine Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na atanan isim ise Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Deniz Eğitim ve Öğretim Komutanı Koramiral Adnan Özbal oldu.

Bu atamalar arasında en büyük sürpriz Deniz Kuvvetleri’nde oldu.

Zira bugüne kadar teamül olarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığı görevine Donanma Komutanı getiriliyordu.

Ancak 2013 yılında henüz koramiral iken Donanma Komutanlığı’na atanan Oramiral Veysel Kösele, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı görevine getirilmedi.

YAŞ kararı sonrası, kamuoyunda 2012 yılında Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı’yken Balyoz soruşturmasında beş gün tutuklu kalmış olmasının Kösele’nin bu göreve getirilmemesinde de etkili olabileceği konuşuldu.

“Özbal, Balyoz mağdurlarını cezaevinde ziyaret etmişti”

Amerika’nın Sesi’ne bilgi veren ve kendisi de Balyoz davasından uzun süre tutuklu kalmış askeri bir kaynak, Koramiral Özbal’ın Balyoz mağdurlarının tutukluluğu sırasında kendilerini ziyaret etmiş bir subay olduğunu söyledi.

İsmini vermeyen kaynak, “Cumhuriyet dönemi boyunca Deniz Kuvvetleri Komutanlarının donanma komutanlarından seçilmesi gibi bir teamül var. Belki bir iki istisna olabilir. Ama bu karar bana yanlış bir karar gibi gelmedi. Denizcilik kriterlerine göre iyi bir seçim olduğunu söyleyebilirim” dedi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda Deniz Eğitim ve Öğretim Komutanı yalnız Donanma Komutanı’nın değil aynı zamanda Kuzey Deniz Saha Komutanı ile Güney Komutanı’nın ardında yer alıyor.

Koramiral Özbal, 2008 yılında tümü Balyoz sanığı olduktan sonra emekli edilen Serdar Okan Kırçiçek, Cem Aziz Çakmak, Levent Erkek, Fatih Ilğar’ın ardından beşinci sırada tuğamiral olmuş, 2012 yılında birinci sıradan tümamiralliğe atanmış, 2015 yılında da koramirallik rütbesini almıştı.

Bir sonraki Genelkurmay Başkanı, yeni Kara Kuvvetleri Komutanı mı olacak?

Kulislerde Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atanan Orgeneral Yaşar Güler’in de Orgeneral Hulusi Akar sonrası Genelkurmay Başkanlığı’nın açıldığı görüşü hakim.

Orgeneral Güler, 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası Genelkurmay Karargahı’nda aralarında emir subayı Binbaşı Mehmet Akkurt’un da yer aldığı bir grup asker tarafından rehin alınarak Akıncı Üssü’ne götürülmüştü.

O dönem Genelkurmay İkinci Başkanlığı görevinde olan Güler, darbe girişiminin bertaraf edilmesinin ardından emekliye ayrılan Orgeneral Galip Mendi’nin yerine Jandarma Genel Komutanı olmuştu.

Jandarma Genel Komutanlığı’na Org. Dündar mı atanacak?

Orgeneral Güler’in Jandarma Genel Komutanlığı’na atanmasıyla ondan boşalan göreve 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar atanmıştı.

1. Ordu Komutanı’yken Ümit, 15 Temmuz Darbe Girişimi’ne karşı tavrını ilk açıklayan komutanlardan olan İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’la birlikte darbeyi bertaraf etmek için büyük uğraş vermişti.

Darbe girişimi gecesi NTV’ye bağlanan Dündar, “Valimizle beraber öncelikle İstanbul üzerinde yoğunlaştık. Darbecilerle birlikte olmayan, TSK’nın emir komuta zinciri içerisinde hareket eden askerlerimizle bu işi püskürteceğiz” demişti.

Dündar’ın ismi İçişleri Bakanlığı’na bağlanmış olan Jandarma Genel Komutanlığı için geçiyor.

Hava Kuvvetleri’nde sürpriz yok

Orgeneral Abidin Ünal’ın yerine Hava Kuvvetleri Komutanlığı görevine getirilen Orgeneral Hasan Küçükakyüz de Yaşar Akyüz gibi 15 Temmuz Darbe Girişimi sırasında kaçırılan komutanlar arasındaydı.

Darbe girişimi gecesi Moda Deniz Kulübü’nden dokuz komutanla birlikte kaçırılan Org. Küçükakyüz, Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’ndan Sorumlu İzmir Cumhuriyet Başsavcı Vekili Okan Bato'ya müşteki sıfatıyla verdiği ifadede, devleti, vatanı, milleti ve bayrağı için 42 yılını vermiş, ölmeye hazır biri olduğunu söylemişti.

2012 yılında, 15 Temmuz gecesi Moda Deniz Kulübü’ndeki düğünün ev sahibi ve 2 Ağustos’ta emekliye ayrılan, Mehmet Şanver’in ardından ikinci sırada tümgeneralliğe yükselen Küçükakyüz geçtiğimiz yıl orgeneralliğe atandı.

Dursun Çiçek: “Deniz Kuvvetleri Komutanı dışında her şey beklendiği gibi”

Amerika’nın Sesi’ne kısa bir değerlendirmede bulunan CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek, atamaları Deniz Kuvvetleri Komutanı dışında normal bulduğunu söyledi.

Balyoz ve Ergenekon davalarında yargılanan ve 2011 Yüksek Askeri Şurası’nda emekliye sevk edilen Çiçek, “Biliyorsunuz genelde Donanma Komutanları atanır ama bu sefer farklı bir tercih yapıldı. O da Donanma Komutanı’nın dört yıldır aynı görevde olmasından kaynaklanıyor olabilir. Onun dışında her şey beklendiği gibi” dedi.

Kalın: “6 general ve amiral bir üst rütbeye, 61 albay general ve amiralliğe yükseltildi”

YAŞ toplantısı sonrası basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, görevlerinden ayrılan kuvvet komutanlarına teşekkür etti.

Kalın, “30 Ağustos'tan geçerli olmak üzere 6 general/amiral bir üst rütbeye, 61 albay ise general/amiralliğe yükseltilmiştir. 8 general/amiralin görev süreleri bir yıl, 159 albayın görev süreleri ise iki yıl süreyle uzatılmıştır. 30 Ağustos 2017 tarihi itibarıyla rütbe bekleme süresini dolduran 28 general/amiral ile 107 albay kadrosuzluk, bir amiral ise yaş haddini doldurması nedeniyle 1 Eylül 2017 tarihinden itibaren emekliye sevk edilmiştir" dedi.

Facebook Forum

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG