Erişilebilirlik

'TSK’nın İdlib’de Güvenli Alan Oluşturma Çabası Sürüyor'


Astana görüşmelerinde Rusya ve İran’la sağladığı mutabakat doğrultusunda 8 Ekim’de Suriye’nin İdlib kentinde keşif faaliyetlerine başlayan Türk Silahlı Kuvvetleri, 13 Ekim’de ilk gözlem noktasını kurdu.

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Astana süreci kapsamında ateşkesin tesis, gözetim ve devamını sağlamak, insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması ve yerlerinden edilenlerin evlerine dönmesi için uygun şartları temin etmek maksadıyla İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde görev yapacak Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları 13 Ekim 2017 tarihinde 1 Numaralı Gözlem Noktasını tesis etmiştir. Diğer gözlem noktalarına yönelik faaliyetlere devam edilmektedir” dendi.

Genelkurmay Başkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının, bölgedeki görevlerini Astana sürecinde garantör ülkelerce uzlaşılan angajman kuralları çerçevesinde sürdürdüğünün altını çizdi.

Hulusi Akar: “Ateşkesi sağlama ve sürdürme çalışmalarımız devam etmektedir”

Bugün Ankara'nın Polatlı ilçesinde düzenlenen "Ateş Serbest" tatbikatının açılışında konuşan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar da İdlib harekatı ile değerlendirmelerde bulundu.

Akar, “Ülkemizin ve bölgemizin güvenliği için Suriye'nin kuzeyinde alınan tedbirlere ilaveten Astana görüşmelerinde sağlanan uzlaşma çerçevesinde şimdi de İdlib'de güvenli bir alan oluşturma, ateşkesi sağlama ve sürdürme çalışmalarımız devam etmektedir. Mazisi şan ve şerefle dolu ordumuz, belirsizlik, risk ve tehditlerin yoğunlaştığı coğrafyamızda Türkiye Cumhuriyeti devletinin egemenlik ve bağımsızlığını, asil milletimizin huzur ve güvenliğini hedef alan her türlü tehdit ve tehlikeye karşı kutsal vatan topraklarını milletinin emrinde canı ve kanı pahasına korumaya devam edecektir” diye konuştu.

TSK İdlib’in Afrin sınırına konuşlu

Bölgeden alınan bilgilere göre, Reyhanlı’nın Bükülmez köyünden İdlib’e giren TSK unsurları YPG/PYD’nin kontrolünde olan Afrin’in güney batısında bulunan daha önce Heyet Tahrir Şam’ın elinde bulunan Atme’den Dar et İzza’ya kadar olan bölgeyi kontrol ediyor.

Fırat Kalkanı Harekatı’na katılan Özgür Suriye Ordusu güçlerinin ise İdlib’e girilmesine izin verilmediği belirtiliyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG