Erişilebilirlik

Trump’tan Türkiye’ye Teşekkür İran ve Çin'e Suçlama


Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi toplantısına ilk kez Başkanlık eden Amerikan Başkanı Donald Trump, Güvenlik Konseyi üyelerine İran’ın nükleer silah üretmek için fikrini değiştirinceye kadar ABD’nin yanında olması çağrısında bulundu.

Trump, nükleer silah üretme fikrinden dolayı İran’a ABD’nin yaptırımlar uygulamayı sürdüreceğini belirtti ve ABD’nin İran’a yönelik yeni ve ek yaptırımlar getireceğini de kaydetti.

Trump, Rusya ve İran’ın Suriye rejiminin destekçisi olduğunu ayrıca İran’ın bölgede terörün destekçisi olduğunu belirtti.

Trump, dünya liderlerine Çin'in ABD ticaret politikasına muhalefeti nedeniyle 2018 ABD seçimlerine karışmaya teşebbüs edeceğini belirterek, “ Çin’in ticaretine ilk karışan başkan benim” dedi.

Çin ise iddiaları reddetti. Çin’den üst düzey diplomat Wang Yi Konsey’de yaptığı açıklamada “Biz hiçbir ülkenin iç işlerine karışmadık ve karışmayacağız. Çin’e karşı yapılan temelsiz iddiaları kabul etmeyi reddediyoruz” dedi.

Trump, İdlib konusunda bir saldırıyı önledikleri ve yavaşlattıkları için Suriye, Rusya ve İran teşekkür etti. Trump, ayrıca Türkiye’ye de İdlib konusunda müzakerelerde üstlendiği rol nedeniyle teşekkür etti.

Bolivya lideri Evo Morales ise konuşmasında Amerika’nın İran ile anne babalarıyla çocukları birbirinden ayıran göçmenlikle ilgili politikasını eleştirdi. Trump, Morales’in konuşmasına yanıt vermedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da İran konusuyla ilgili uzun dönemli bir strateji gerektiğini, stratejinin sadece yaptırımlarla, sınırlama olamayacağını kaydetti.

İngiltere Başbakanı Theresa May de İran nükleer anlaşmaya uyduğu sürece kendilerinin de uyacağını vurguladı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye'nin elinde kimyasal silah olmadığını söyledi. "Boşuna Ortadoğu'da tansiyonu tırmandırmayalım." dedi.

Lavrov, İngiliz makamlarını Skripal zehirlenmesi olayının soruşturmasında işbirliği yapmaya çağırdı. "Bir kez daha, Londra'yı doğruları öğrenmek için verimli bir diyalog kurmaya davet ediyoruz." Dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG