Erişilebilirlik

Trump’tan Sınırı Kapatma Tehdidi


Başkan Donald Trump, Kongre'deki Demokrat Partililer'in Meksika sınırına duvar inşa edilmesi için gereken ödeneği onaylamamaları durumunda Meksika sınırını kapatacağı tehdidinde bulundu.

Bu sabah Twitter'da bir dizi mesaj paylaşan Trump, ”Demokratlarla ödenek konusunda anlaşmaya varılamaması durumunda güney sınırını tamamen kapatmak zorunda kalacağız” ifadesini kullandı. Trump ayrıca sığınma talebiyle Amerika-Meksika sınırına gelen göçmenlerin en çok kaçtıkları üç Orta Amerika ülkesi olan Honduras, Guatemala ve El Salvador'a yapılan yardımları kesme tehdidinde bulundu.

Başkan Trump, dünkü Twitter mesajında ise 2020 başkanlık seçimi kampanyası öncesinde sınır duvarı çekişmesini memnunlukla karşılayacağına işaret etti. Trump, mesajında, Demokratlar'ın kendisini şimdilik engelleyebileceğini yazdı, ancak sınır güvenliği davasını 2020 kampanyasına taşıyacağını ifade etti.

Trump'ın sınır duvarı inşası için talep ettiği ödeneğin Demokrat Parti engeline takılmasının yol açtığı siyasi kördüğüm, hükümetin kısmen kapanmasına neden olmuştu. Hükümetin neredeyse bir haftadır kapalı olması nedeniyle binlerce kamu çalışanı ya zorunlu izne çıkarıldı ya da ücret almadan çalışmak zorunda kaldı. Kamu hizmetlerinden yararlanan çok sayıda vatandaş, hükümetin kapalı kalmasının yol açtığı etkileri hissetmeye başladı. Öte yandan bazı milli parklar kapılarını kapatmak zorunda kalırken federal sel sigortası poliçelerinin hazırlanması ise askıya alındı.

Öte yandan Beyaz Saray sözcüsü Sarah Sanders, CBS televizyonuna yaptığı açıklamada, Demokrat Parti'nin müzakere masasından kalktığını ve Demokratlar'la aralarında büyük bir uçurum olduğunu söyledi. Beyaz Saray Genel Sekreterliği görevini üstlenmeye hazırlanan Mick Mulvaney ise tek bir Demokrat Partili'nin bile Trump'la sınır duvarı meselesini konuşmadığını, bu nedenle hükümetin bir süre daha kapalı kalmasını beklediklerini kaydetti.

Temsilciler Meclisi Başkanı olmasına kesin gözüyle bakılan Demokrat Partili lider Nancy Pelosi ise göreve gelir gelmez şu anda kapalı olan dokuz bakanlığın ve bu bakanlıklara bağlı federal dairelerin açılması için yasa çıkaracakları sözü verdi. Temsilciler Meclisi'nde hangi tasarıların oya sunulacağını belirleyen Kurallar Komisyonu'nun yeni başkanı olacak Massachusetts eyaleti temsilcisi Demokrat Jim McGovern, ”Eğer Cumhuriyetçiler hükümeti 3 Ocak'tan önce açamazsa o zaman bu işi biz üstleneceğiz. Sorumluluğumuzu yerine getireceğiz, yetişkin insanlar gibi davranıp işimizi yapacağız” şeklinde konuştu. Ancak uzlaşı olmadan Demokrat Parti'nin bunu tek başına yapması mümkün görünmüyor. Bunun nedeni Senato'daki çoğunluğun Cumhuriyetçi Parti'de olması ve Kongre'de oylanan tasarıların yasalaşması için Başkan Donald Trump'ın imzasının gerekmesi. Ancak Kongre'de Cumhuriyetçi ve Demokrat liderler arasında müzakereler devam etse bile Başkan Trump'ın onayı olmadan ilerleme sağlamak mümkün değil.

Cumhuriyetçi Parti'nin Kongre'deki egemenliğinin sonuna gelindiği şu günlerde hükümetin yıl sonundan önce açılması beklenmiyor. Kongre, haftayı, sınır duvarı ödeneği konusunda anlaşmaya varamadan kapatıyor. Hükümetin kısmen kapanması meselesinin çözümüyle ilgili sorumluluk, çok büyük olasılıkla, 3 Ocak'ta göreve başlayacak yeni Kongre'nin omuzlarına yüklenecek. Böylelikle hükümetin kapanmasıyla ilgili tartışmalar, Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu ele geçiren Demokratlar ve Başkan Trump arasında yaşanacak ilk büyük yüzleşme olacak.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG