Erişilebilirlik

Trump’tan Mueller Raporuna Kalkan


Beyaz Saray, Özel Savcı Robert Mueller’ın Rusya raporunun tamamının yayınlanmaması için ‘yürütme ayrıcalığını' kullanma kararı aldı.

Beyaz Saray’dan gelen bu hareketin Demokrat Parti'nin kontrolundaki Temsilciler Meclisi’yle Başkan Donald Trump arasında anayasal çatışmayı arttırması bekleniyor.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ise Trump’ın kendisini azledilebilir duruma getirmekte olduğunu söyledi.

Bu gelişmeler tam da Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu’nda Adalet Bakanı William Barr’ın Kongre’nin faaliyetlerine engel teşkil eden fiillerde bulunmakla suçlanması konusunda oylama yapıldığı sırada yaşandı.

Oylama sembolik olabilir. Zira Adalet Bakanlığı’nın Barr’a suçlama yöneltmesi beklenmiyor.

Ancak bunun Demokrat Partililer'in kararlılığının gösterme açısından Beyaz Saray’a önemli bir mesaj olduğu belirtiliyor.

"Yürütme ayrıcalığı" Başkan'ın iç idari müzakerelerle ilgili bilgileri yönetimin diğer bölümlerinden saklama hakkı olarak tanımlanıyor.

Yürütme Ayrıcalığı Nedir?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:21 0:00

Demokrat Partililer, Beyaz Saray’ın yürütme ayrıcalığını, Adalet Komisyonu'nun raporla ilgili celplerini geri çevirmesinde araç olarak kullanmakla suçluyor.

Beyaz Saray ise Demokrat Partililer'in tavırlarının kendisini buna zorladığını kaydediyor.

Adalet Bakanı William Barr, özel yetkili savcı Robert Mueller’ın raporunun redakte edilmiş halini yayınlamıştı.

Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu Başkanı Demokrat Partili Jerry Nadler, Barr’ı ifade vermesi için komisyona çağırmış ancak Barr bunu kabul etmemişti.

Nadler, Mueller’la Beyaz Saray eski hukuk danışmanı Don McGhan’in de komisyonda ifade vermesini istiyor ancak Trump bu isimlerin de ifade vermesini istemiyor.

Mueller raporunda, Trump'ın adaleti engellediği konusunda bir suçlama yöneltmemiş ancak temize de çıkarmamıştı.

XS
SM
MD
LG