Erişilebilirlik

Trump’dan Kritik Oylamalar Öncesinde İlginç Yorum


Bu hafta Trump hükümetini çok yakından ilgilendiren iki ayrı oylamanın yapılması bekleniyor. Birincisi federal dairelere Eylül ayına kadar harcama yetkisi veren 1,1 milyar dolarlık tasarının onaylanmasıyla ilgili oylama, diğeri ise sağlık reformuyla ilgili oylama.

Amerika’da federal hükümetin kapanmaması ve faaliyetlerine devam edebilmesi için ilgili bütçenin onaylanması gerekiyor aksi takdirde federal hükümet “kapanma” tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor. Tam da bu oylamalar öncesinde Başkan Donald Trump, Twitter’dan yazdığı bir mesajla kafa karışıklığına neden oldu. Trump’ın Demokrat senatörleri hükümeti kapatmaya çalışmakla suçladığı ancak federal harcamalar konusunda uzlaşıya varıldığı bir anda mesaj yayınlaması şaşkınlığa neden oldu.

Trump mesajında Senato’daki sorunların giderilmesi için Eylül ayında hükümetin güzel bir “kapanma”ya ihtiyacı olduğunu yazdı. Trump aynı mesajında 2018’de Senato’da daha çok sayıda Cumhuriyetçi senatöre ihtiyaç duyduklarının da sinyalini verdi. Trump, “2018’de ya Cumhuriyetçiler 60 senatör daha kazanır ya da mevcut yasa değişmeli” ifadelerini kullandı. Trump’ın Anayasa Mahkemesi üyesi olarak atadığı Neil Gorsuch ile ilgili oylamada da uzlaşmazlık durumu söz konusu olmuş ve Demokratlar’ın oylamayı engellemek için kürsü işgali seçeneğini kullanması durumu gündeme gelmişti.

Trump, Twitter’dan daha önce de verdiği mesajlarda Demokratlar’ın bu tavırlarını hatırlatarak uzlaşmaz davrandıklarını ve hükümeti “kapatma” tehdidi yaratmaya çalıştıklarını ifade etmişti.

Buna karşın Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada yaklaşık 1,1 trilyon dolarlık harcamalar konusunda uzlaşıya varılmış olması memnuniyetle karşılandı. Üzerinde uzlaşıya varılan 1,1 trilyon dolarlık bütçe sağlık, maden işçilerinin durumları ve askeri harcamalar gibi Başkan Trump’ın önem verdiği alanları da içeriyor.

Uzmanlar herhangi bir tarihte hükümetin “kapanması” durumunun ise trilyonlarca dolarlık zararlara neden olabileceğine dikkat çekiyorlar. 2013 yılında 16 günlük “kapanma”nın maliyetinin 24 trilyon dolara ulaştığı hatırlatılıyor.

Oylamalarda bir başka tartışmada Obamacare olarak bilinen sağlık reformu yasasının kaldırılması ve yenilenmesi ile ilgili konuda yaşanıyor. Bu noktada da Cumhuriyetçiler istedikleri oranda oy desteğini sağlayabilmiş değiller.

Bu oylama konusunda da bıçak sırtı bir durumun yaşandığı ifade ediliyor. Cumhuriyetçi kanadın önde gelen isimleri yaptıkları açıklamalarda oylama için gerekli oy sayısına ulaşmak üzere olduklarını söylüyorlar. Daha önce Mart ayında Obamacare’ın kaldırılması için yapılması planlanan oylamada yeterli sayıya ulaşılamayacağı anlaşılınca Cumhuriyetçi kanat tarafından tasarı oylanmadan geri çekilmişti. Bu haftaki oylamada yeterli sayıya ulaşılması halinde ise Obamcare yasası yürürlükten kaldırılacak ve Trump yönetiminin uygulamak istediği sağlık reformunun yolu açılmış olacak.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG