Erişilebilirlik

 Trump’tan İran'a: ‘Bir Şey Yapmak Gerekirse Tereddüt Etmeyiz’


Trump görevden aldığı John Bolton’ın yerine ulusal güvenlik danışmanı olarak atadığı Robert O’Brien ile birlikte gazetecilerin sorularını yanıtladı

ABD Başkanı Donald Trump Suudi Arabistan’a ait petrol sahalarının hedef alındığı saldırının ardından İran’a yönelik yaptırımların arttırılması talimatını vermişti. Trump 48 saat içinde yaptırımlarla ilgili daha fazla ayrıntı açıklayacağını söyledi.

Görevden aldığı John Bolton’ın yerine ulusal güvenlik danışmanı olarak atadığı Robert O’Brien ile birlikte gazetecilerin sorularını yanıtlayan Trump İran’la ilgili düşüncelerinin değişmediğini söyledi ancak bundan sonra atılabilecek adımlar konusunda ayrıntı vermekten kaçındı.

İran’a yaptırımlarla ilgili daha fazla ayrıntıyı 48 saat içinde vereceğini söylemekle yetinen Trump, Suudi Arabistan’ın petrol sahalarına yönelik saldırılarla ilgili olarak “Bilmediğimiz yeni bir şey öğrenmedik” dedi.

Trump hafta sonu Suudi Arabistan’ın petrol tesislerini hedef alan saldırının ardından nihai seçeneğin savaş olduğunu ve başka seçeneklerin de olduğunu belirtti.

“Saldırmak kolay”

Başkan Trump’a geçen aylarda İran’a yönelik bir askeri operasyondan son anda vazgeçmesi soruldu. Trump bunun bir zafiyet değil güç işareti olduğunu savundu ve “Saldırmak kolaydır. Irak’a girmenin sonu ne oldu? Bir şey yapmamız gerekirse, tereddüt etmeden yaparız. Pek çok seçenek var. Nihai seçenek de var” ifadelerini kullandı.

İran basını, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in BM Genel Kurulu toplantılarına katılmak üzere henüz ABD vizelerini alamadıklarını, vizelerin gelmemesi halinde de New York ziyaretlerinin iptal edilebileceğini yazmıştı.

Bu konuyla ilgili gazetecilerden gelen soruları yanıtlayan Trump “Bu onların kararı. Ben onların gelmelerine izin veririm. Birleşmiş Milletler’in her zaman büyük bir potansiyeli olduğunu düşünmüşümdür. Ama o potansiyelini tam kullanamadığını düşünüyorum. Ben insanları dışarda tutmak istemem” şeklinde konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Trump bu açıklamaları yaptığı sırada Suudi Arabistan'ın Cidde kentindeydi. Suudi Veliaht Prens Muhammed Bin Selman ile bir araya gelen Pompeo "Bu İran'ın bir saldırısıydı. Saldırıda hiçbir Amerikalı ölmediği için şanslıyız. Ancak bunun gibi bir savaş nedeni olduğunda, her zaman böyle bir şeyin olması riski bulunuyor" dedi.

Pompeo, "Benim görevim bölgedeki ortaklarımızla çalışmak. Avrupalı ortaklarımızla da çalışacağız. Onları caydırma amaçlı bir plan geliştirmek amacıyla koalisyon oluşturmak için çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan'ın petrol tesislerine yönelik saldırının Yemen'de İran destekli Husiler tarafından gerçekleştirildiği iddiası için de "İstihbarat camiası bu silahların Husilerin elinde olan silahlardan olmadığından son derece emin. Kullanılan teçhizatın Husilerin envanterinde olmadığı biliniyor" diye konuştu.

Trump: “Bizim ilişkimiz İsrail’le”

Başkan Trump’a İsrail’de net bir kazananın olmadığı seçim sonuçları da soruldu. Trump İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile telefonda görüşmediğini söyledi ve “Ne olacağını göreceğiz” ifadesini kullandı. Netanyahu’nun siyasi geleceği konusundaki sorulara da “Bizim ilişkimiz İsrail’le” yanıtını verdi.

İsrail Başbakanı Netanyahu seçim sonuçları sebebiyle Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yapacağı konuşmasını iptal etti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 2 Temmuz-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:03 0:00
XS
SM
MD
LG