Erişilebilirlik

Trump’tan İngiltere’ye Ticaret Anlaşması Sözü


Başkan Donald Trump'ın Londra seyahatinin ikinci gününde. Trump ve May İngiltere Başbakanlık konutunda yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Trump, ABD’nin AB’den ayrılmaya hazırlanan İngiltere’yle ‘olağanüstü bir ticaret anlaşması’ yapmaya hazır olduğunu ve bunun çok büyük potansiyeli olan bir anlaşma olabileceğini söyledi. Trump, ‘‘Şu an yaptığımız ticaretin iki ya da üç katına çıkabiliriz’’ diye konuştu.

Başbakan Theresa May, İngiltere parlamentosunun kabul edeceği bir Brexit anlaşması yapamadığı için eleştirilere hedef olmuş ve istifasını açıklamıştı. Muhafazakar Parti yeni Başbakan’ı seçinceye kadar May görevinin başında kalacak. Brexit anlaşmasını ve ABD’yle ikili ticaret anlaşmasını yapmaksa yeni başbakanın görevi olacak.

Brexit konusuna da değinen Trump, ‘‘Burası harika bir ülke ve kendi kimliğini, sınırlarını ve kendi işini kendi yürütmeyi istiyor. Bence bu olacak ve Başbakan (May) bunu çok iyi bir noktaya getirdi. Ben bunun ülke için iyi olacağına inanıyorum’’ dedi.

Trump ve May Başbakanlık Konutunda Görüştü
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:00 0:00

''Corbyn negatif bir güç''

Başkan Trump’a muhalefet lideri Jeremy Corbyn’in Trump’ın ziyareti sırasında Londra’da yapılan protesto gösterilerine katılması soruldu. Trump İşçi partisi lideri Corbyn için ‘negatif bir güç’ ifadesini kullandı.

‘‘Jeremy Corbyn’i tanımam onunla hiç tanışmadım ya da konuşmadım. Bugün ya da yarın benimle görüşmek istediğini söyledi ancak ben bunu yapmamaya karar verdim’’ dedi. Trump, ‘‘Eleştirmenin aksine insanlar bir şeyleri doğru yapmaya bakmalı. Eleştirenleri sevmem ama iş bitiren insanlara saygı duyar ve onları severim’’ ifadelerini kullandı.

''Huawei konusunda anlaşacağız''

Çinli teknoloji devi Huawei’in Ingiltere’deki durumuyla ilgili sorulan soruyaysa Trump, ABD ve İngiltere’nin bu konuda farklı düşüncelerini aşabileceğini söyledi.

İngiltere’nin Huawei’e kısıtlama getirmemesi halinde ABD’nin istihbarat paylaşımı konusunda İngiltere’yi sınırlandırıp sınırlandırmayacağı sorulduğunda Trump ‘‘Hayır çünkü Huawei ve diğer her konuda kesin bir anlaşma yapacağız’’ diye konuştu ve İngiltere’yle harika bir müttefiklik ve ortaklık ilişkisi içinde olduklarını söyledi.

''Khan kendi işine baksın''

Trump, ziyareti öncesinde kendisi hakkında eleştirel Twitter mesajları yazan Londra belediye Başkanı Sadık Khan’la ilgili olarak da yine ‘‘negatif bir güç’’ ifadesini kullandı.

Khan’ın çok iyi bir belediye başkanı olmadığını söyleyen Trump, İngiltere için iyi şeyler yapmak isteyen bir Amerika başkanını eleştirmek yerine işine odaklanması daha iyi olur’’ dedi.

''Meksika'ya giden şirketler geri dönecek''

Meksika’ya uygulanacak yeni gümrük tarifeleri sorulduğundaysa Trump bu konuda Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’yla Meksika Dışişleri Bakanı’nın bir araya geleceklerini ancak gümrük vergilerinin devreye girmesi ve bunların Meksika tarafından ödenmeye başlaması gerektiği ve görüşmelerin bu sırada sürdürüleceğini söyledi. Vergilerin her ay yüzde 5 yükselerek yüzde 25’e ulaşacağını kaydeden Trump, Meksika’ya giden tüm Amerikan şirketlerinin geri döneceğini ve bunun iyi olacağını kaydetti. Ancak Trump Meksika’nın yapılması gerekeni yapacağını sandığını da sözlerine ekledi.

İklim değişikliği ve İran konusunda görüş ayrılıkları

Theresa May ise iki ülke arasındaki görüş ayrılıklarından olan iklim konusuna değindi ve İngiltere’nin ABD’nin çekildiği Paris anlaşmasına hala bağlı olduğunun altını çizdi. May, iki ülkenin İran’dan gelen tehditleri bertaraf etmek konusunda da farklı görüşleri olduğunu söyledi.

Trump ve Johnson arasında telefon görüşmesi

Trump ayrıca Salı günü Theresa May’in yerine Başbakanlık koltuğu için yarışacak eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson’la 20 dakikalık bir telefon görüşmesi yaptı. Ancak basında yer alan haberlerde Johnson’un önceden verilmiş başka bir sözü olduğu için Trump’la yüz yüze görüşmeyi reddettiği belirtildi.

Trump’ın Londra ziyareti sırasında İngiltere başbakanlığı için favorisinin Johnson olduğu yorumları yapılmıştı. Trump İngiltere’ye gelmeden hemen önce Johnson’a övgüler yağdırmış ve eski Londra Belediye başkanı ve eski Dışişleri Bakanı Johnson’un yeni başbakan olarak çok iyi işler yapacağına inandığını söylemişti.

ITV siyaset editörü Robert Peston, Johnson’a yakın bir kaynağa dayandırdığı haberinde Trump’ın birebir görüşme talep ettiğini ancak Johnson’un Muhafazakar Parti’nin diğer lider adaylarıyla yapılacak toplantı nedeniyle birebir görüşmeye katılamayacağını belirttiğini aktardı. Peston’a göre aynı kaynak Trump ve Johnson arasındaki telefon görüşmesinin yapıcı ve dostça geçtiğini bildirdi.

Bu arada İngiltere genelinde Trump’a karşı protesto gösterileri düzenleniyor. İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn’in de başkent Londra’daki gösteride konuşma yapması bekleniyor.

Londra sokaklarında Başkan Trump’ı protesto etmek için binlerce kişi toplandı. Ancak bu sayı geçen yıl yaptığı ziyaret sırasında toplanan on binlerce kişilik kalabalığın altında kaldı.

İngilizler arasında Trump en çok tanınan ancak en az sevilen yabancı liderlerden. YouGov tarafından yapılan ankete göre katılımcıların yalnızca yüzde 21’i Trump’la ilgili olumlu görüşe sahip. Kadınlar arasındaysa bu rakam yüzde 14’e düşüyor.

Trump ziyaretinin ilk gününde karşılama törenlerinin ardından Buckingham Sarayı'nda onuruna verilen akşam yemeğine eşi ve ailesiyle birlikte katılmıştı.

Trump yemekte yaptığı konuşmada, Kraliçe Elizabeth için övgü dolu ifadeler kullanmış ve sahip oldukları ortak değerlerin ABD ve İngiltere birlikteliğinin gelecek yıllarda da devam etmesini sağlayacağını söylemişti.

170 kişinin davetli olduğu yemeğe Trump’ın çocukları Ivanka Trump, Donald Trump Jr., Eric Trump ve Tiffany Trump da katılmıştı.

XS
SM
MD
LG