Erişilebilirlik

Trump’tan DSÖ’ye Sert Eleştiri 


Başkan Donald Trump, Dünya Sağlık Örgütü’nü (DSÖ) Corona virüsü salgını sırasında Çin’e çok fazla odaklanmak ve kötü tavsiyelerde bulunmakla suçladı.

Trump, Twitter üzerinden paylaştığı mesajda, ‘‘DSÖ gerçekten işi batırdı. Bir nedenle, kaynakları büyük oranda ABD tarafından sağlansa da çok fazla Çin’e odaklılar. Bu konuya ayrıntısıyla bakacağız. İyi ki başlarda DSÖ’nün Çin’e sınırları açık tutma tavsiyesini reddettim. Niçin bize böylesine hatalı bir tavsiyede bulundular?’’ diye yazdı.

BM’ye bağlı bir teşkilat olan DSÖ, 31 Ocak’ta yaptığı açıklamada, salgına rağmen ülkelere sınırlarını açık tutmalarını tavsiye etmişti. DSÖ bununla birlikte, ülkelerin, kendi halklarını korumak için tedbirler almaya hakları olduğunu da eklemişti. Trump yönetimi o gün Çin’den seyahatlere kısıtlama getirmişti.

ABD’de özellikle muhafazakar çevreler, küresel pandemi sırasında DSÖ’yü giderek artan biçimde eleştirerek, örgütü Çin’den gelen hatalı verilere bel bağlamakla suçlamıştı. Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio, geçen hafta DSÖ Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus’u istifaya çağırmış, ‘‘Pekin’in DSÖ’yü küresel toplumu yanıltması için kullandığını’’ öne sürmüştü.

‘‘Sağlık Bakanlığı Genel Denetim Dairesi sahte dosya üretti’’

Trump’ın Salı sabahı Twitter’dan yönelttiği eleştirilerin bir diğer adresi de ABD’deki hastanelerin ciddi boyutta ekipman sıkıntısı çektiği yönünde rapor hazırlayan Sağlık Bakanlığı Genel Denetim Dairesi oldu.

Mesajında, daireyi ‘‘sahte dosya’’ üretmekle suçlayan Trump, dairenin başındaki kişinin de siyasi güdümlü hareket ettiğini ima etti ve raporunu hazırlamadan önce neden komutanlar, Başkan Yardımcısı ya da diğer yetkililerle konuşmadığını sordu.

Trump dün Beyaz Saray’daki basın brifinginde de raporu soran gazetecilere, ‘‘Müfettişin ismi ne? Ne zaman atanmıştı?’’ şeklinde karşı sorularla yanıt vermişti.

XS
SM
MD
LG