Erişilebilirlik

Trump 4,8 Trilyon Dolarlık Bütçe Planını Açıkladı


Başkan Donald Trump 4,8 trilyon dolarlık seçim yılı bütçe planını açıkladı. Planda gıda karnesi, Medicare gibi programlarda daha önce reddedilen kesintilerin yapılması öngörülüyor. Trump’ın gelecek 15 yıl için dengeli bir bütçe vaadiyle sunduğu plan, Sosyal Güvenlik ve Medicare’in kaynaklarında kesintiler içerirken kurumların sunduğu hizmetlere ise dokunmuyor.

Trump’ın 2021 vergi yılı bütçe planı hükmetin borcunun yalnızca bir yıl boyunca 1 trilyon doları aşmasını öngörüyor, takip eden yıllardaysa istikrarlı şekilde azalması bekleniyor.

Trump, “Onlarca yıldır Washington’un elitleri bize Amerikalılar’ın durgunluğu, zayıflamayı ve gerilemeyi kabul etmekten başka çaresi olmadığını söyledi. Biz onların yanıldığını kanıtlıyoruz. Ekonomimiz bir kez daha güçlendi” ifadelerini kullandı.

Planın gıda karnesi, tarım destekleri, Medicaid sağlık sigortası, öğrenci kredileri gibi kalemlerde kesinti öngörmesi Demokratlar liderliğindeki Temsilciler Meclisi’nden geçmesini neredeyse imkansız hale getiriyor.

Temsilciler Meclisi’nin Demokrat Başkanı Nancy Pelosi, Pazar günü bütçeyle ilgili yaptığı açıklamada “Başkan bir kez daha sağlığa, finansal güvenceye ve Amerika’nın çalışkan ailelerinin iyiliğine ne kadar az değer verdiğini gösterdi” ifadelerini kullandı.

Plan 10 yılda 567 milyar dolar tasarruf sağlanması için deniz ötesi ülkelere yapılacak yardımlarda da büyük kısıntılar öngörüyor.

Bütçede güvenlik programlarıyla dış yardımlardan ciddi kesintiler yapılması öngörülüyor. Buna göre dış yardımlar yüzde 21 azaltılarak 55.7 milyar dolar olan dış yardım 44.1 milyar dolara düşecek. Ukrayna’ya yönelik yardım ise 2020’deki seviyesinde kalacak.

Bütçe 1 Ekim 2021’den itibaren askeri harcamaları yüzde 0,3 arttırarak 740 milyar dolara çıkartmayı hedefliyor.

Bütçede savunma alanına ve savaş muhariplerine de daha fazla pay ayrılması bekleniyor.

Yönetimden yetkililer Trump’ın DFC’ye olan kaynak desteğini 150 milyon dolardan 700 milyon dolara çıkartılmasını istediğini kaydetti.

DFC, Çin’in büyüyen ekonomik etkisine karşı koymak için oluşturulmuş bir kuruluş.

XS
SM
MD
LG