Erişilebilirlik

Amerika'dan 200 Milyar Dolarlık Çin Ürününe Ek Vergi


ABD 200 milyar dolarlık Çin ithalat ürününe uyguladığı gümrük vergilerini yüzde 10’dan yüzde 25’e çıkartıyor. Vergi artışı 10 Mayıs’tan itibaren geçerli olacak. Trump “Çin gelecekte ticaret konusunu bir Demokrat liderle yeniden müzakere etmeyi umuyorsa hata ediyor” ifadelerini kullandı.

Reuters haber ajansının ABD hükümetinden kaynaklardan edindiği bilgiye göre Pekin’den Cuma gecesi geç saatte gelen bir diplomatik mesaj ABD-Çin arasında aylardır devam eden ticaret müzakerelerini çıkmaza soktu.

Habere göre Çin’in 150 sayfalık ticaret anlaşması tasarısında yaptığı düzeltmeler aylarca süren müzakerelerin sonuçsuz kalmasına neden oldu.

Yönetim kaynaklarının Reuters’a verdiği bilgiye göre Çin’in yaptığı düzeltmeler ABD’nin taleplerini baltalar nitelikte.

Habere göre Çin anlaşma taslağının yedi başlığında da ABD’nin Pekin’e karşı ticaret savaşı açtığı konularda kanun bazında yapması gereken değişikliklerle ilgili verdiği sözleri geri çekti.

ABD Çin’i fikri mülkiyet, ticaret sırları, teknoloji hırsızlığı ve para piyasalarını manipüle etmekle suçluyor.

Bu gelişme Çin’in ticaret görüşmeleri için Başbakan yardımcısı Liu He liderliğindeki bir heyeti Washington’a gönderdiği sırada yaşandı.

Çin Başbakan yardımcısının müzakerelere katılacak olması müzakereler için bir umut olarak değerlendirilmişti ancak Çin’in ticaret anlaşmasında yaptığı belirtilen değişiklikler ve Trump’ın yürürlüğe koyduğu ek vergiler görüşmelerin olumlu sonuç vermesiyle ilgili umutları azaltmış oldu.

XS
SM
MD
LG