Erişilebilirlik

Trump: 'Erdoğan Suriye'de IŞİD'den Kalanları Yok Edeceğini Söyledi'


Amerika Başkanı Donald Trump’la Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan telefonda görüştü. Trump görüşmeyle ilgili Cumartesi attığı tweet mesajında Erdoğan’la uzun ve yapıcı bir telefon görüşmesi yaptığını kaydetti.

Trump Pazar gece yarısı Twitter'da paylaştığı yeni bir mesajda Erdoğan'ın kendisine Suriye'de IŞİD'den geriye ne kaldıysa Türkiye'nin yok edeceği konusunda güçlü bir bilgilendirme yaptığını kaydetti. Trump Erdoğan'ı kastederek, 'O bunu yapabilecek biri. Üstelik (Suriye'nin) kapı komşusu. Askerlerimiz evlerine dönüyor!' dedi.

Trump, Cumartesi günü paylaştığı mesajında “IŞİD, Suriye’deki ortak dahiliyetimizi, yavaş ve iyi koordine edilmiş şekilde Amerikan askerlerinin bölgeden çıkmasını konuştuk. Yıllar sona eve geliyorlar. Genişleyen ticareti de konuştuk” demişti.

Trump’ın Çarşamba günü ani bir kararla Suriye’deki Amerikan askerlerini geri çekeceğini açıklaması sadece Amerika’da değil uluslararası toplumda da şaşkınlık yaratmıştı.

Trump'ın kararının ardından Savunma Bakanı Jim Mattis'le Amerika'nın IŞİD'le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk istifa etmişti.

Amerikan komuoyu da çoğunlukla kararın zamansızlığı üzerinde durmuş, Kürtleri'n yüzüstü bırakıldığı yorumları medyada yer almıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD'den Türkiye'ye F-16 Desteği - 30 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:50 0:00
XS
SM
MD
LG