Erişilebilirlik

Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Flynn IŞİD'le Savaşta Sertlik Yanlısı


Emekli Korgeneral Michael Flynn, seçim kampanyası boyunca Donald Trump’a destek veren tek üst rütbeli subaydı. Flynn, Trump’a sadık kalmanın karşılığını, ulusal güvenlik danışmanlığı görevine getirilerek alıyor.

Flynn, kampanyası sırasında da Trump’ın en çok güvendiği ulusal güvenlik danışmanı olarak göze çarpmıştı. Emekli generalin hiçbir askeri deneyimi olmayan Trump’ın alacağı dış politika kararlarında büyük rol oynaması öngörülüyor.

Demokrat Parti’ye kayıtlı olan 57 yaşındaki Flynn, üç yıldızlı general olarak emekliye ayrılmıştı.

Michael Flynn, askeri kariyerine 1981 yılında, Rhode Island Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra başladı. Flynn, üniversitenin Yedek Subay Eğitim Birimi’nin önemli üyelerinden biriydi. Askeri kariyeri boyunca orduda istihbarat subayı olarak görev yapan Flynn, Amerika dışında Grenada ve Haiti’de de görev yaptı.

Flynn, daha sonra hem Irak hem de Afganistan’da görevlerde bulundu ve 2004-2007 yılları arasında Ortak Özel Harekat Komutanlığı’nda en üst düzey istihbarat subaylığı görevini yürüttü.

Ordu istihbaratında üst üste terfi eden Flynn, Başkan Barack Obama tarafından Savunma İstihbarat Dairesi Direktörlüğü için aday gösterildi. Bu görevi 2014 yılına kadar iki yıl boyunca yürüten Flynn, yönetim biçiminin kötü olduğu gerekçesiyle görevden alındı.

Flynn, emekli olduğundan bu yana Başkan Obama’yı, İslamcı köktendincilere yönelik politikaları ve özellikle de IŞİD’in yayılması karşısında yeterli önlemleri almadığı gerekçesiyle sert bir şekilde eleştiriyor. Hatta Flynn, Başkan Obama’yı, IŞİD’in büyümesine kasten göz yummakla suçluyor.

Şubat ayında Twitter hesabından Müslümanlar’dan korkmanın mantıklı olduğu şeklinde bir mesaj paylaşan Flynn, Müslümanlar’a yönelik açıklamaları yüzünden tepki alıyor.

75 binden fazla takipçisi, Müslümanlar’ın düzenlediği terör saldırılarına ait görüntüler içeren ve İslam dininin, nüfusun yüzde 80’ini yok etmeyi amaçladığını iddia eden beş dakikalık YouTube video kaydını paylaşması için Flynn’e çağrıda bulunmuştu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG