Erişilebilirlik

Trump’ın Seyahat Yasağına Bir Tepki de Kendi Partisinden


ABD Başkanı Donald Trump’ın göç ve mültecilerle ilgili geniş tepkilere yol açan kararnamesiyle ilgili bir olumsuz açıklama da kendi partisinden geldi.

Cumhuriyetçi senatörler John McCain ve Lindsey Graham, Donald Trump’ın çoğunluğu Müslüman ülkelerden gelenlerin ve mültecilerin geçici olarak ABD’ye gelişini yasaklama kararının, ülkenin güvenliğini daha iyi hale getirmekten çok, terör örgütlerinin eleman bulmasını kolaylaştıracağını savundu.

Senato Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı Cumhuriyetçi Senatör John McCain, yaptığı açıklamada bu gelişmeyi ‘kafa karıştırıcı’ bulduğunu ve Irak gibi Amerika’yla IŞİD’e karşı ortak mücadele veren ülkelerde bu kararla örgüte daha fazla propaganda yapma imkanı vereceğini kaydetti.

Bu başkanlık kararnamesinin, 'terörle mücadeleye darbe vuracak bir yaraya dönüşmesinden korktuklarını' belirten senatörler, yeşil kart sahiplerinin de artık ‘anavatanları’ olarak kabul ettikleri ülkeye girişlerinin engellenmemesi gerektiğini söyledi.

Arizona Senatörü John McCain ve Güney Carolina Senatörü Lindsey Graham ortak yaptıkları açıklamada, Trump’ın kampanya sorumlusu ve baş stratejisti Steve Bannon’ı Ulusal Güvenlik Konseyi’nde görevlendirmesinden dolayı kaygı duyduklarını da kaydetti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG