Erişilebilirlik

Trump'ın Önerisi Anayasaya Uygun Mu?


Trump'ın Önerisi Anayasaya Uygun Mu?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:24 0:00

Müslümanların Amerika’ya girişini yasaklamayı öneren Cumhuriyetçi Parti başkan aday adayı Donald Trump, küresel çapta büyük tepki toplamaya devam ediyor. Ancak Trump’ın önerisi, ‘Müslümanların Amerika’ya girişini yasaklamak Anayasa’ya uygun mu’ sorusunu da gündeme getirdi.

Amerika 1800’lü yılların sonunda Çinli göçmenlere yasak koymuş, İkinci Dünya Savaşı sırasında Japon asıllıları toplama kamplarına göndermişti. Peki Trump’ın Müslümanların Amerika’ya girişini yasaklama önerisi anayasaya aykırı mı?

Georgetown Üniversitesi Hukuk Profesörü David Cole, Trump'ın fikrinin uygulanmasının hem siyasal hem de anayasal açısından uygulanmasının mümkün olmadığını söylüyor. Cole’a göre başkanın öncelikle Kongre’den tüm Müslümanlara yasak koyan bir yasa geçirmesi gerekir. Ancak Yasanın Kongre’den geçmesiyse anayasaya aykırı olmasını engellemez. Cole, “Anayasa’nın birinci maddesi, hükümetin herhangi bir dini inanca ayrıcalık göstermesini yasaklıyor” diye konuştu.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göreyse bu görüşleri, Trump’ı başkanlıktan diskalifiye edecek nitelikte. Beyaz Saray Sözcüsü John Earnest şunları söyledi: “Başkan olarak ilk yaptığınız şey elinizi İncil’in üzerine koyup Amerikan Anayasası’nı koruyacağınıza dair yemin etmek. Donald Trump’ın önerdiği politikalarsa Anayasal değerlerimizle taban tabana zıt düşüyor.”

Ancak uzmanlar Amerikan hükümetinin Müslümanların girişini yasaklayıp-yasaklayamayacağı konusunda görüş ayrılığı yaşıyor.

Kimileri, göçmenlik konusunda geniş yetkilere sahip olan hükümetin 1800’lerin sonunda Çinli göçmenlere uygulandığı gibi uyruğa göre ayrım yapabileceğini savunuyor. Bunun bir nedeni, yabancıların Amerikan Anayasası’nın sunduğu haklara tabi olmaması.

Profesör Cole’a göre İkinci Dünya Savaşı sırasında Japon asıllı vatandaşları tecrit etmek gibi uygulamalara gitmek, bugün mümkün değil.

Cole, “Japon kökenli vatandaşların tecrit edilmesi kararı hiçbir zaman iptal edilmedi. Bunun tek nedeni, Amerikan hükümetinin o zamandan bu yana aynı uygulamaya bir daha hiç başvurmamış olması” dedi.

Yale Üniversitesi’nden hukuk profesörü Akil Amar, Müslümanlara yasak koymanın Amerikan değerlerine ters düştüğünü söylüyor: “Amerika’nın dini inançlar açısından çoğulculuk ilkesi tüm dünya için örnek oluşturuyor. Trump, bunu anlamıyor. Önerileri Amerika’nın bağlı olduğu ilkelerle uyuşmuyor.”

Trump gerek Amerika’da gerekse tüm dünyada eleştiri oklarının hedefi olsa da anketlerdeki üstünlüğünü sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG