Erişilebilirlik

Trump’ın Ölen Askerin Eşine Söylediği İddia Edilen Sözler Tartışma Yarattı


Başkan Donald Trump’ın Nijer’de uğradıkları saldırıda hayatını kaybeden bir Amerikalı askerin dul kalan eşini, “Niçin askere yazıldığını biliyordu” diyerek rencide ettiği iddiası tartışma yarattı. İddianın sahibi, Kongre’de Florida eyaletini temsil eden Demokrat milletvekili Federica Wilson.

Wilson, Miami’deki yerel bir kanala yaptığı açıklamada, dün Çavuş La David Johnson’ın cenazesini karşılamak üzere Miami Uluslararası Havaalanı’na giderken, askerin eşi Myeshia Johnson’la aynı arabada olduğunu ve o sırada Trump’ın aradığını söyledi.

Kongre üyesine göre Trump, sesin hoparlöre verildiği görüşmede, ölen Amerikan askeri için, “Neye yazıldığını biliyordu ama tahmin ediyorum yine de üzücü” ifadesini kullandı. Wilson, “Bana göre bu, bir diyalog sırasında söyleyebileceğiniz bir şey ama bunu yas tutan bir dul eşe söyleyemezsiniz. Bu büyük bir vurdumduymazlık” dedi.

Ancak Trump bu sabah paylaştığı Twitter mesajında, Wilson’ın iddiasının “uydurma” olduğunu savundu.

Trump, “Demokrat Kongre üyesi, hayatını kaybeden askerin eşine söylediklerimi tamamen uydurdu ve kanıtım var. Üzücü!” diye yazdı ancak bu kanıtın ne olduğunu detaylandırmadı.

Trump’a CNN kanalında yanıt veren Kongre üyesi Wilson, “Başkan açıkça yalan söylüyor çünkü ben doğruyu söylüyorum” diye konuştu. Wilson, kendisi ve araçtaki diğerlerinin de Trump’ı duyduğunu savundu.

Ancak Wilson, Trump’la görüşmenin tamamını duymadığını ve Myeshia Johnson’ın da, görüşme sırasında söylenen her şeyi hatırlamadığını söylediğini belirtti.

Demokrat Wilson, “Telefonu kapattığında bana baktı ve ‘adını bile bilmiyordu’ dedi. En kötü kısmı bu” ifadesini kullandı.

Nijer’da görev yapan Amerikan-Nijer ortak devriyesinin bu ay başında uğradığı saldırıda dört Amerikan askeri hayatını kaybetmişti.

XS
SM
MD
LG