Erişilebilirlik

Trump’ın Oğlu Rus Avukatla Ne Görüştü?


Amerika Başkanı Donald Trump’ın oğlu Donald Trump Jr.’ın Rus avukat Natalia Veselnitskaya'yla seçim sürecinde görüşmesi tartışmaları beraberinde getirdi. Donald Trump Jr görüşmeyi savundu.

Kremlin’den yapılan açıklamada Donald Trump’ın üst düzey kampanya sorumlularıyla Rus bir avukat arasındaki görüşmeden haberdar olunmadığı belirtildi. Söz konusu görüşmenin Demokrat başkan adayı Hillary Clinton’a zarar verecek bilgilere sahip olduğu iddia edilen bir avukatla Başkan Trump’ın oğlu arasında gerçekleştiği bildirilmişti.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Natalia Veselnitskaya adlı avukatı tanımadıklarını ve zaten her Rus avukatın yaptığı uluslararası görüşmeleri takip edemeyeceklerini söyledi.

Trump’ın büyük oğlu Donald Trump Jr., Pazar günü yaptığı açıklamada Rus avukatla babasının başkanlık adaylığının kesinleşmesinden hemen sonra buluştuğunu söyledi. Trump ayrıca toplantıya Başkan Trump’ın damadı Jared Kushner ve daha sonra kampanyasının yöneticisi olan Paul Manafort’un da katıldığını belirtti. Haberlere göre avukat Veselnitskaya, Trump’ın oğlu Donald Trump Jr.’a Demokrat aday Clinton’a zarar verecek bilgiler paylaşacağını söylüyor. Ancak oğul Trump bu görüşmede avukatın dile getirdiği iddiaları destekleyecek doyurucu bilgiler ya da somut deliller ortaya koyamadığını söylüyor.

Değişen açıklama

Oğul Trump, babasının görüşmeden haberdar olmadığını söylüyor. New York Times gazetesi konuyla ilgili ilk haberi Cumartesi günü yayınladı. İlk anda Trump Jr. toplantının kimsesiz Rus çocukların Amerikalı çiftler tarafından evlat edinilmesiyle ilgili yasak konusunda olduğunu söylemesine rağmen daha sonra açıklamasını değiştirdi. Oğul Trump Pazar günü yaptığı açıklamada Rus avukatın kendisine Hillary Clinton’a zarar verecek bilgi vereceğini söylediğini ama toplantıda evlat edinme konusunun görüşüldüğünü belirtti.

Rus avukat Natalia Veselnitskaya'yla yapılan toplantının Trump kampanyasında görev alan üst düzey yetkililerin Ruslarla kurulmuş ilk temas olduğu sanılıyor. Söz konusu seçim yarışı Kasım ayında Donald Trump’ın Hillary Clinton’a karşı zafer kazanmasıyla sonuçlandı.

Gazete, habere konu olan bilginin üç farklı Beyaz Saray danışmanından başka iki yetkilinin de bilgisi dahilinde kendilerine geldiğini yazdı.

Amerikan medyası avukat Veselnitskaya’nın insan haklarını ihlal eden Rus vatandaşlarına yönelik ambargoların kaldırılması çabalarıyla bilindiğine dikkat çekiyor. Avukatın genelde devlet ile iş yapan şirketlerle çalıştığı, görüşmenin yapıldığı tarihte de şirketi soruşturma altında olan üst düzey bir Rus bürokratın oğluna ait firmanın davası üzerinde çalıştığı belirtiliyor.

Başkan Donald Trump Rusya’nın Amerika’daki başkanlık kampanyasına müdahale ettiği ve Trump kampanyasındaki kişilerle aralarında gizli anlaşmalar yapıldığı iddiası nedeniyle aylardır soruşturmalar ile karşı karşıya. Amerikan istihbaratı Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin tarafından yönlendirilen çalışmalarla Clinton’a zarar verilerek Trump’ın kazanmasına yardımcı olunduğu kanısına varmış durumda. G20 zirvesi kapsamında Almanya’nın Hamburg kentinde buluşan Amerika ve Rus liderlerin toplantısında Putin bu iddiaları reddetti.

Çok sayıda soruşturma sürüyor

Bu iddialarla ilgili olarak devam eden soruşturmalar var. Bunlardan biri eski FBI Direktörü Robert Mueller tarafından özel savcı sıfatıyla yürütülüyor. Mueller, Rusya ile Trump’ın seçim kampanyasında çalışanların ilişkilerini ve Trump’ın eski FBI Direktörü James Comey’i kovmasının yargıyı engellemek amacı taşıyıp taşımadığını araştırıyor.

Trump Comey’i kovduğunda bununla ilgili olarak kafasında Rusya konusunun olduğunu açıklamıştı. Ayrıca Başkan Trump Rusya ile ilgili iddiaları cadı avı olarak niteliyor ve Clinton’ın seçimi kaybetmesi sonucu üretilmiş bir bahane olduğunu öne sürüyor.

Moskova, Demokrat Parti bilgisayar sistemlerine siber saldırılar ve Clinton’ın kampanya yöneticisi John Podesta’nın e-posta yazışmalarının çalınmasının arkasında kendilerinin olduğu iddiasını reddediyor. Benzer şekilde Başkan Trump da Rusya'yla bağlantıları bulunduğu iddialarını yalanlıyor. Seçime birkaç hafta kala Wikileaks, Clinton’ın kampanya yöneticisi Podesta’nın binlerce eposta yazışmasını yayınlamıştı. Bu yazışmalarda Clinton’ın Demokrat Parti’nin adayı olabilmesi için parti tüzüğüne aykırı faaliyetlerde bulundukları görülüyordu.

Hillary Clinton seçimi kaybetmesinin nedenlerinden biri olarak bu e-postaların açığa çıkmasını göstermişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump'ın Evinde Aramaya Onay Adalet Bakanı'ndan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG