Erişilebilirlik

Trump’ın Kudüs Kararı Müslüman Dünyasında Protesto Edildi


Trump’ın Kudüs Kararı Müslüman Dünyasında Protesto Edildi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:48 0:00

Başkan Donald Trump’ın Kudüs kararını protesto eden Filistinliler Batı Şeria ve Gazze’de İsrail askerleriyle çatıştı. Ürdün’den Endonezya’ya kadar dünya genelindeki pek çok Müslüman ülkede de Cuma namazından sonra protesto gösteri düzenlendi.

Protestocular İsrail ve ABD bayrakları yaktılar, Trump’ın posterlerini çiğnediler.

Batı Şeria’da göstericilerin lastik yığınlarını yakması sonucu Ramallah ve Beytüllahim kentlerinden siyah dumanlar yükselirken, İsrail askerleri kendilerine taş atan Filistinlilere göz yaşartıcı gaz ve plastik mermilerle yanıt verdi.

İsrail ordusu Batı Şeria ve Gazze Şeridi genelindeki 30 ayrı noktada protestoların olduğunu ve 6 kişinin tutuklandığını açıkladı.

Gazze’deki protestolarda bir kişinin İsrail askerlerinin ateşi sonucunda öldüğü bildirildi.

Kızılay ekipleri ve Filistinli sağlık yetkilileri, Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nde 13 kişinin canlı kurşun, 47’sinin de plastik mermiyle yaralandığını bildirdi. Düzinelerce kişinin de göz yaşartıcı gazdan etkilendiği belirtildi.

Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyan kararını açıklaması, Arap ve Müslüman dünyasında öfkeye neden oldu.

Filistinli siyasi gruplar bugün için Batı Şeria, Gazze Şeridi ve doğu Kudüs’te büyük protestolar düzenlenmesi çağrısında bulunmuştu.

Gazze Şeridi’ni kontrol eden Hamas örgütü de İsrail’e karşı üçüncü intifadanın başlatılması çağrısı yapmıştı.

Terör örgütü El Kaide de dünya genelindeki takipçilerinden ABD’nin, müttefiklerinin ve İsrail’in hayati çıkarlarını hedef almalarını istedi. El Kaide’nin medya organı es-Sahab’de yer alan bir açıklamada, Amerika Müslümanlara baskı uygulamakla suçlanarak, cihat çağrısında bulunuldu.

Tüm Arap ve Müslüman dünyasında bugün Cuma namazı çıkışı sonrasında gösteriler düzenlendi. İran, Endonezya, Malezya, Pakistan ve Ürdün’de büyük çaplı yürüyüşler yapıldı.

Ürdün’ün başkenti Amman’da yüzlerce protestocu “Kudüs Arap’tır”, “Amerika yılanın başı” şeklinde sloganlar attı.

Göstericiler, Trump’ı Nazi amblemiyle birlikte gösteren bir posteri çiğnedi.

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da ABD büyükelçiliğinin önünde binlerce kişi toplandı. Göstericiler “Kudüs’ten elini çek”, “Kahrolsun Trump” yazılı pankartlar taşıdı.

Dünyanın en kalabalık Müslüman ülkesi Endonezya’da da yüzlerce gösterisi Cakarta’daki ABD büyükelçiliği önünde toplanarak, “Trump deli”, “Trump’a ölüm”, “ABD’ye ölüm” şeklinde sloganlar attı.

Pakistan genelindeki büyük kentlerde de yüzlerce kişinin katıldığı protesto gösterileri düzenlendi.

Kudüs’de El Aksa Camisi’nin bulunduğu Eski Şehir’de ise binlerce ibadetçi namazın ardından sessizce dağıldı.

İsrail geçmişte El Aksa’ya girişte sık sık yaş kısıtlaması getirirdi ancak bugün bunu yapmadı.

El Aksa imamı, 27 bin ibadetçiye hitap ettiği Cuma hutbesinde, kentin “Müslüman ve Arap kalacağını” belirterek, “Arap ve Müslüman liderlerden tüm istediğimiz, kınama açıklamaları değil icraata geçmek” dedi.

Daha sonra 2 bin civarında kişi cami çevresinde toplanarak, “Ruhumuz ve kanımızla El Aksa ve Kudüs’ü savunacağız” diye slogan attı.

Trump’ın Kudüs Kararı Tüm Dünyada Tepkiyle Karşılandı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:10:44 0:00

XS
SM
MD
LG