Erişilebilirlik

Trump’ın FBI Hamlesine Tepkiler Büyüyor


Başkan Donald Trump’ın görevine son verdiği Federal Soruşturma Bürosu FBI Başkanı James Comey’nin yerine geçecek ismi belirleme çalışmaları sürüyor.

Yönetim bu görev için en az 8 adayla mülakat yaparken, Trump kararını ilk yurtdışı ziyaretine çıkmadan önce Cuma günü açıklayabileceğini söyledi.

Trump, “Bence süreç hızlı ilerleyecek. Bu kişiler (adaylar) esasında hayatları boyunca geçmiş taramasına tabi oldular, ama çok iyi tanınan, çok saygı gören, gerçekten yetenekli insanlar. FBI için istediğimiz de bu” dedi.

Trump’a baskı

Bu arada Beyaz Saray’ın Comey’nin görevine son verilmesine ilişkin açıklamasında sonradan değişiklik yapması ve Trump’ın “James Comey, basına sızdırmadan önce dua et de kayda alınmış görüşmelerimiz olmasın!” şeklindeki Twitter mesajıyla ilgili tartışmalar da devam ediyor.

Her iki partiden Kongre üyeleri, Trump’a, Comey’yle diyaloglarının herhangi bir ses kaydı varsa bunu teslim etmeye çağırdı. Cumhuriyetçi senatör Lindsey Graham, Beyaz Saray’ın, ses kaydına alınan diyalogların olup olmadığı konusunda “şüpheleri gidermesi” gerektiğini belirtti.

Senato İstihbarat Komisyonu üyesi Demokrat senatör Mark Warner da, “Teyplerin olup olmadığına dair en ufak bir fikrim yok. Ama Başkan’ın bu konuda bir imada bulunduğu tartışılmaz ve sonra da Beyaz Saray bunu ne teyit ediyor ne de reddediyor. Öncelikle, bu teyplerin, eğer varsa gizemli şekilde ortadan kaybolmayacağından emin olmalıyız. Dolayısıyla ben de diğerleri de, eğer mevcutlarsa teyplerin korunmasını talep etmektedir” diye konuştu.

Demokratlar Trump’ı ayrıca, FBI’in Rusya’nın Amerikan seçimlerine müdahele ettiği iddiaları ve Moskova’yla Trump’ın seçim kampanyası ekibi arasında olası bağlantılarla ilgili soruşturmayı engellemeye çalışmakla suçluyor. Bazıları bağımsız bir soruşturma yürütülmesi çağrısında bulunuyor.

Trump NBC televizyon kanalına verdiği mülakatta, Comey’nin görevde kalma isteğini aktarmak için kendisiyle geçen Ocak ayında görüşme talep ettiğini söyledi. Ama Trump’ın bu açıklaması, FBI Başkanı’nın Trump’la Beyaz

Saray’daki akşam yemeğinin hemen öncesinde Comey ile konuşan bir yetkilinin anlattıklarıyla çelişiyor.

Obama yönetiminde 2010 yılından Trump’ın görevine başlamasına kadar görevde kalan eski ulusal istihbarat direktörü James Clapper ABC televizyonuna yaptığı açıklamada, “Akşam yemeği hakkında Comey’ye kısaca konuşmuştum. Bana, davet edildiğini ve bundan rahatsız olduğunu söyledi, çünkü FBI’ın bağımsızlığından taviz verilmesi görüntüsünün ortaya çıkabileceğinden endişe ediyordu” diye konuştu.

CNN’e mülakatında da, Trump’ın Comey’ye yönelik davranışlarına sert eleştiriler yönelten Clapper, “Kurumlarımızın birçok şekilde saldırı altında olduğunu düşünüyorum. Hem dışardan, Rusya’nın seçim sistemimize müdahalesi…Hem de bence içerden de kurumlarımıza saldırı var” dedi. Clapper, “içeriden derken, başkan tarafından mı?” sorusunu, “Evet tam olarak öyle” şeklinde yanıtladı.

Bharara: Özel bir savcı görevlendirilmeli

Trump tarafından görevine son verilen eski New York savcısı Preet Bharara da Washington Post gazetesinde yayımlanan yazısında, sisteme güvenin yeniden tesis edilmesi için, Rusya’nın seçimler sırasında faaliyetlerini soruşturmak üzere özel bir savcının görevlendirilmesi ve Kongre’de de partiler üstü bir incelemenin olması gerektiğini belirtti.

Bharara, “Kongre bir kontrol ve denge mekanizmasıdır ve kendi bildiğini okuyan ve efelenen bir yürütme başkanı (devletin) diğer iki kolunun eşit statüsünü hatırlamadığı zamanlarda bu mekanizma her zamankinden daha önemlidir” diye yazdı.

Bharara, Comey’yi, “başkana gerektiğinde hayır diyebildiği” gerekçesiyle överken, FBI’ın yeni başkanının “apolitik” olması gerektiği uyarısında bulundu.

NBC/Wall Street Journal’ın anketine göre, Amerikalılar’ın sadece yüzde 29’u Comey’nin görevine son verilmesini desteklerken, yüzde 78’lik kesim ise Rusya’nın seçimlere müdahalesi konusunda bağımsız bir komisyon ya da özel bir savcının görevlendirilmesini istiyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG