Erişilebilirlik

Trump'ın Corona Toplantısında Gündem Petrol ve Ekonomi


ABD Başkanı Donald Trump, Corona virüsü salgını konusunda Beyaz Saray’da düzenlediği günlük basın toplantısında, ülke ekonomisinin çok yakında yeniden faaliyete açılacağını umduğunu söyledi. Trump, ''ABD ekonomisi küçük değil büyük bir sıçrama yapacak,'' dedi.

Corona Virüsü ile Mücadele Görev Gücü üyelerinin katıldığı toplantı, Trump’ın Suudi Arabistan Kralı Selman ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le telefon görüşmesi nedeniyle beklenenden geç başladı.

Görüşmenin iyi geçtiğini söyleyen Trump, ''Kendi endüstrimizin ve petrol endüstrisinin iyiye gitmesi için üretim ve OPEC (Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü) ile ilgili önemli bir görüşme yaptık. OPEC bugün toplandı. Bir anlaşmaya yakın olduklarını söyleyebilirim. Yakında öğreniriz,'' diye konuştu.

Haberlere göre, OPEC ve Rusya petrol üretimlerini yüzde 20’den fazla oranda azaltma konusunda anlaşmaya vardıklarını açıklamış, fiyatları yükseltmek için ABD ve diğer üreticileri de bu çabaya destek vermeye çağırmıştı.

Trump da basın toplantısında çok fazla üretim olduğunu ve satılmadığı için de bu kadar petrolü depolayacak yer olmadığını söyledi. Trump, petrol fiyatının ne olması gerektiğine dair bir soruya da ''Minimum bir fiyat belirlememiz lazım ki petrol şirketleri iflas etmesin. Her şey yoluna girecek,'' ifadelerini kullandı.

Enerji şirketlerinin güçlü kalmasını sağlamak istediklerini söyleyen ABD Başkanı, ulusal havayolu şirketleri için de hafta sonunda büyük bir teşvik paketi açıklayacaklarını bildirdi.

Corona virüsü salgınının hava yolu şirketlerini ağır şekilde vurduğunu söyleyen Trump, şirket çalışanlarının işlerini koruması için ellerinden geleni yapacaklarını vurguladı.

''İnsanlar daha az besleniyor ve ABD’li çiftçiler zarar görüyor'' diyen Trump, çiftçilere de yardım edileceğini kaydetti.

Trump, Corona virüsüne karşı yürütülen çalışmalara da değindi. ''Corona virüsüne karşı 19 tedavi üzerinde klinik deneyler yürütülüyor, 26 tedavi de deneyler için hazırlanıyor,'' diyen Trump, 325 milyon kişinin test edilmesininse mümkün olmadığını söyledi.

Suni solunum cihazlarına ihtiyaç olduğunu artık çok duymadıklarını da savunan Trump, ''Bence çok, çok iyi durumdayız',' dedi.

Reuters: ''OPEC+ petrol üretiminde kesintiye gitmede anlaştı''

Öte yandan Reuters haber ajansının OPEC dışı bazı petrol üreticisi ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun belgelerine dayandırdığı habere göre anlaşma, üretimin Mayıs ve Haziran aylarında günde 10 milyon varil düzeyinde kısılması ve daha sonraki süreçte de kesintilerin kademeli olarak devam ettirilmesini öngörüyor.

OPEC+ kaynakları, aralarında ABD’nin olduğu diğer ülkelerden de 5 milyon varil ilave kesinti beklendiğini söyledi ancak gruptan yapılan açıklamada böyle bir koşula yer verilmedi.

Corona virüsü salgını yüzünden rekor seviyede düşen petrol fiyatlarını desteklemeye ve yakın tarihin en ciddi petrol krizlerinden biriyle mücadeleye yardımcı olmayı amaçlayan anlaşmaya göre, ilk safhada tüm üyeler petrol üretimlerini yüzde 23 oranında azaltacak. Suudi Arabistan ve Rusya günde 2,5 milyon varil, Irak da bir milyon varil kesinti yapacak. Kesintiler Temmuz-Aralık ayları arasındaki dönemde günde 8 milyon varile, 2021 yılının Ocak ayıyla 2022 yılının Nisan arasındaki dönemde de 6 milyon varile indirilecek.

ABD ve diğer üretici ülkelerin de bu çabaya katılmalarını beklediklerini kaydeden OPEC+ grubu, piyasanın durumunu değerlendirmek üzere 10 Haziran’da yeni bir telekonferans düzenleyeceklerini açıkladı.

Reuters’ın haberine göre ABD yönetimi, OPEC+ ülkelerinin petrol üretiminde kesintiye gitme konusunda prensip anlaşmasına vardığı haberlerinden memnuniyetini bildirdi.

Başkan Donald Trump yönetiminden üst düzey bir yetkili, ''Bu taahhütler, tüm büyük petrol üreticisi ülkelerin Corona virüsü salgınının yarattığı piyasa koşullarına düzenli bir şekilde karşılık verecekleri yönünde önemli bir işaret ortaya koyuyor,'' dedi.

Suudi Arabistan’ın ev sahipliğinde G-20 ülkelerinin enerji bakanları da Cuma günü telekonferans yoluyla toplantı düzenleyecek.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Senato'da Demokratlar'ın Zaferi - 8 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:30 0:00
XS
SM
MD
LG