Erişilebilirlik

Trump’a Comey Protestosu


Trump'a Comey Protestosu
lütfen bekleyin
Embed

No media source currently available

0:00 0:01:53 0:00

Beyaz Saray’ın önünde toplanan göstericiler Başkan Donald Trump’ın FBI eski Başkanı James Comey’yi görevden almasını protesto etti. Grup ayrıca Rusya’nın 2016 başkanlık seçimlerinde Başkan Trump’ın kampanyasındaki görevlilerle ilişkilerinin araştırılması için de özel savcı atanmasını talep etti.

Cumhuriyetçi Partili başkanın bu ani kararı başkent Washington’da büyük bir şaşkınlığa neden oldu ve hem kendi partisi içinde bazı isimler hem de Demokrat Partili senatörler tarafından kınandı. Demokratlar’ın önde gelen isimleri Rusya konusu ile ilgili bağımsız bir soruşturma başlatılması konusunda baskı yapıyorlar.

Beyaz Saray’da Oval Ofis’te eski dışişleri bakanlarından Henry Kissinger ile görüşmesi sırasında gazetecilerin “Comey’yi neden kovdunuz?” sorularına Başkan Trump “Kısacası iyi bir iş çıkarmıyordu” yanıtını verdi. Bu sırada

Beyaz Saray’ın önünde gösteri yapan protestocular da Başkan Trump’ı eleştiren pankartlar taşıdı ve bağımsız soruşturma yapılması taleplerini dile getirdi.

Trump yönetimi Comey’nin kovulması ile ilgili açıklamasında, Comey’nin başkan adayı Hillary Clinton’ın e-postaları ile ilgili soruşturmayı iyi idare edememesini göreve son verme gerekçesi olarak gösterdi. Hillary Clinton dışişleri bakanı iken bakanlığın resmi e-posta adresini değil, özel e-posta adresini kullanmış, FBI bu konuda soruşturma başlatmıştı.

Her ne kadar Demokratlar e-posta soruşturması ile ilgili Comey’in sergilediği yönetimi eleştirmiş olsalar da Comey’nin görevden alınmasına ilişkin zamanlama ile ilgili eleştirilerde bulunuyor. Demokratlar Başkan Trump’ın bu konuda 20 Ocak’ta görevi devralır almaz harekete geçebileceğini söylerken, Başkan’ın sürekli olarak Rusya soruşturması nedeniyle FBI’ı ve Kongre’yi eleştirdiğini hatırlatıyorlar.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump Şirketinin Yöneticisi Vergi Suçunu İtiraf Etti
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:43 0:00
XS
SM
MD
LG