Erişilebilirlik

Trump Yönetimi Mercek Altında


Amerika Başkanı Donald Trump bir aydır işbaşında ancak yönetimine ve eylemlerine yönelik incelemeler çoğalıyor.

Sadece Demokratlar değil, Cumhuriyetçiler de Trump ve danışmanlarının eylemleri hakkında sorular soruyor.

En önemli incelemelerden biri, Trump’ın danışmanları ile Rus yetkililer arasındaki temaslar üzerinde. İlk başta, Kongre komisyonları ve Federal Soruşturma Bürosu (FBI) sadece Amerikan istihbaratının Rusya’nın Kasım ayındaki başkanlık seçimine müdahale ettiği yönünde vardığı sonucu inceliyordu.

Ancak bu incelemeler Trump’ın ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn’in istifasından sonra derinleşti. Trump, Flynn’in Rusya’nın Washington Büyükelçisi ile yaptığı görüşmeyle ilgili olarak Başkan Yardımcısı Pence’e eksik bilgi verdiği için istifasını kendisinin istediğini söylemişti.

Trump, Amerikan istihbarat servislerini ‘yasadışı’ şekilde Flynn ve Rus büyükelçi Sergey Kislyak arasındaki telefon görüşmelerinin içeriğini medyaya yansıtmakla suçladı.

Trump, Flynn’e Rus büyükelçiyle görüşmelerinde Obama yönetiminin Rusya’ya getirdiği yeni yaptırımları da ele alması yönünde bir talimat vermediğini söyledi. Trump ayrıca, Flynn’in yeni yönetimin göreve gelmesinden önce yabancı yetkililerle görüşerek görevini yaptığını belirtti.Kongre araştırma komisyonu Amerika Adalet Bakanlığı’ndan Flynn-Kislyak görüşmesiyle ilgili soruşturma başlatmasını istedi.

Conway’a da soruşturma açılması çağrısı

Kongre üyesi Jason Chaffetz, Hükümet Etik Kurulu’nun Trump’ın yardımcılarından Kellyanne Conway ile ilgili de soruşturma açılması konusunda Demokratlarla da hemfikir.

Conway, Trump’ın kızı Ivanka Trump tarafından satılan giysilerin reklamını yapmakla suçlanıyor. Etik kurulu, Beyaz Saray’ın Conway’i disiplin cezasına çarptırabileceğini belirtmiş, Beyaz Saray da Conway’e ‘nasihatta’ bulunulduğunu belirtmişti.

Chaffetz, “yaptığı yanlıştı, yanlıştı, yanlıştı” ifadesini kullandı.

Chaffetz ayrıca, Beyaz Saray’dan Trump’ın Kuzey Kore’nin füze denemesini Florida’da halka açık bir ortamda insanların cep telefonları ve kameraları ile kayıt yaptığı bir sırada Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile neden görüştüğünü açıklamasını istedi.

Bununla birlikte Chaffetz, Demokratların Trump’ın iş bağlantıları ile ilgili tam bir soruşturma açılması isteğine ise karşı çıkıyor. Trump başkan olduktan sonra, işlerinin kontrolünü oğulları Eric ve Donald Trump Jr.’a devretmişti.

Chaffetz, yönetimin yapı idaresi ajansından da Trump’ın Washington’da otele dönüştürdüğü tarihi posta binasının anlaşma koşulları için açıklama istedi. Amerika’da seçilmiş yetkililer devlete ait mülkler için kira anlaşmaları yapamıyor.

Flynn-Kislyak soruşturması Trump’ın yardımcılarının 2016 başkanlık seçim kampanyası sırasında Rus istihbarat yetkilileri ile görüşmelerine kadar uzanabilir.

Trump, New York Times gazetesinde yer alan haberi ‘güvenilmez’ olarak nitelemiş ve seçim kampanyasında Rus yetkililerle herhangi bir bağlantıdan haberi olmadığını kaydetmişti.

Senato’daki Demokratların lideri Chuck Schumer, Flynn’in istifasının hikayenin sonu değil, daha büyük bir hikayenin başlangıcı olduğunu söyledi.

Cumhuriyetçi Senatör Bob Corker da, “Rusya’yı gözardı edemeyiz, o konuyla uğraşmalıyız” dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG