Erişilebilirlik

Trump Yine Medya ve İstihbarat Camiasına Yüklendi


Başkan Donald Trump, kendisi ile Rusya arasında bağlantılar bulunduğu iddialarına ilişkin haberler nedeniyle medyaya bir kez daha sert tepki gösterdi. Trump, haber kuruluşlarına ‘yasadışı’ bilgi sızdırdıkları gerekçesiyle de Amerikan istihbarat camiasını suçladı.

Trump, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Burada gerçek skandal, gizli bilgilerin, şeker dağıtır gibi, ‘istihbarat’ tarafından yasadışı olarak dışarıyla paylaşılması. Bu hiçbir Amerikalı’nın yapacağı birşey değil” ifadesini kullandı.

Trump, kendisi, kampanya ekibi ve istifa eden ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn ile Rus yetkililer arasındaki bağlantı iddialarını detaylandıran haberlerin seçimlerde elde ettiği zaferi baltalamayı amaçladığını savundu.

Beyaz Saray’daki mesaisine yaklaşık bir ay önce başlayan Trump, Tweet mesajlarının birinde, “Bu Rus bağlantısı saçmalığı, Hillary Clinton’ın başarısız kampanyasında yapılan çok sayıda hatayı örtme girişiminden ibaret,” dedi.

“Sahte haber medyası, ürettiği komplo teorileri ve kör nefretle çıldırıyor” diyen Trump, iki haber kanalı MSNBC ve CNN için “izlenemez”, kendisine yakın “Fox & Friends” programı için de “harika” tanımlamasında bulundu.

Trump, “Bilgi, istihbarat camiası tarafından yasadışı biçimde başarısız” New York Times ve Washington Post gazetelerine verilmekte” ifadesini kullandı.

Washington Post, Flynn ile Rusya’nın Washington Büyükelçisi arasındaki telefon görüşmelerinin detaylarını yayımlayan ilk gazete olurken, New York Times da, Trump’ın danışmanları ve yardımcılarının 2016 seçimleri kampanyasında üst düzey Rus yetkililerle defalarca temas kurduğunu yazdı.

Trump, Twitter mesajlarında önceki başkan Barack Obama’ya yüklenerek, “Kırım Rusya tarafından Obama yönetimi sırasında ALINDI. Obama Rusya’ya karşı çok mu yumuşaktı?” dedi. Trump, “alındı” kelimesini büyük harflerle yazdı.

Bu arada Rusya, New York Times’ın, Trump’ın kampanya ekibinin Kasım seçimlerinden önce üst düzey Rus istihbarat yetkilileriyle temas kurduğu haberini yalanladı.

Gazete, hem halen görevdeki hem de eski Amerikalı yetkililere dayandırdığı haberinde, güvenlik birimleri ve istihbarat kurumlarının elinde Trump’ın eski kampanya yöneticisi Paul Manafort’ın diğer ismi açıklanmayan bazı yardımcılarına ait telefon kayıtlarının olduğunu belirtmişti.

Manafort’un ise haberi “saçma” olarak nitelediği kaydedildi.

Manafort, kendisi ve Flynn dahil Trump’ın yardımcılarının seçimlerden önce Ruslarla düzenli iletişim halinde olduğu şeklindeki CNN’in benzer bir haberini de yalanladı.

Flynn, Rus büyükelçi Sergey Kislyak ile Trump’ın 20 Ocak’taki yemin töreni öncesinde yaptığı görüşmelerle ilgili haberler üzerine önceki gün istifa etmek zorunda kalmıştı.

Flynn önce görüşmelerde Obama yönetiminin Moskova’ya getirdiği yeni yaptırımlar konusunun konuşulmadığını söylemiş ancak haberler üzerine bu konunun da konuşulduğu ortaya çıkmıştı. Beyaz Saray, Trump’ın, Flynn’in görüşmelerin içeriğiyle ilgili olarak Başkan Yardımcısı Mike Pence’i yanılttığından yaklaşık üç hafta önce haberinin olduğunu bildirdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer, Trump ve yakın danışmanlarının, bu bilgiyi birkaç hafta boyunca günlük olarak gözden geçirdiğini ve değerlendirdiğini ve neticede ‘güven sarsılmasından’ dolayı Flynn’den istifasının istendiğini belirtti.

Trump’ın yemin töreninden önce Pence, CBS kanalına verdiği mülakatta, Flynn ve Kislyak’ın Rusya’ya yönelik Amerikan yaptırımlarını konuşmadığını söylemişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG