Erişilebilirlik

Trump Yargı Kararını 'Gülünç' Buldu 'Geri Çevrilecek' Dedi


Donald Trump’ın vize kısıtlamasının durdurulması kararına yanıtı gecikmedi. Twitter hesabından peş peşe mesajlar veren Trump, kararı alan James Robart'ı “sözde yargıç” sözleriyle eleştirdi. Trump, "Kanunları ülkemizde uygulanmasından uzaklaştıran bu sözde yargıcın görüşü gülünçtür ve kararı geri çevrilecektir" dedi.

Trump mesajına: "Bir ülke, özellikle de güvenlik nedenleriyle kimin sınırlarından girip giremeyeceğine artık karar veremiyorsa, ortada büyük bir sorun var" diye devam etti.

Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer da yazılı bir açıklama yaptı ve Adalet Bakanlığı’nın en kısa sürede Trump’ın kararnamesini tekrar uygulamaya çalışacağını söyledi. Spicer, “Başkanın emri ülkemizi korumayı hedefliyor ve anayasal yetkisi var. Başkanın Amerika halkını koruma sorumluluğu var” ifadelerini kullandı.

Robart, Trump’ın 27 Ocak'ta imzaladığı başkanlık kararnamesini durduran kararı sözlü olarak verdi. Robart'ın yazılı kararı, Adalet Bakanlığı'na gönderilmesinin ardından incelenecek.

Yargıç James Robart, ülkenin kuzey batısındaki Washington eyaletinin Seattle kentinden bir federal yargıç. Eski Başkanlardan George W. Bush döneminde atanmış bir isim.

Amerika Dışişleri Bakanlığı, Başkan Donald Trump’ın vize kısıtlamasına bağlı olarak 60 bin civarında vizenin iptal edildiğini açıklamıştı. Adalet Bakanlığı Göçmenlik Bürosuna göre ise bu sayı 100 bin civarında.Kararın ardından Türkiye dahil birçok ülkenin havayolu şirketlerinin söz konusu ülke vatandaşlarını yeniden ABD uçuşlarına kabul etmeye başladığı haberleri geliyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’a FBI Aramasında Nükleer Belge İddiası - 12 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG