Erişilebilirlik

Trump ve Şi Telefonda Kuzey Kore Hakkında Görüştü


İki lider Hamburg'daki G20 zirvesinde. Telefonla görüşen Başkan Trump’la Çin Devlet Başkanı Şi Jinping, ore yarımadasında herhangi bir nükleer faaliyete karşı olduklarını dile getirdi

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Başkan Trump’la Çin Devlet Başkanı Şi Jinping’in telefonla görüştüğü ve her iki tarafın da Kore yarımadasında herhangi bir nükleer faaliyete karşı olduklarını dile getirdikleri belirtti.

Açıklamada, iki liderin de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden geçen yaptırımları ve bu yaptırımların bölgede barış ve istikrarın sağlanması için gerekli ve önemli adımlar olduğunu onayladıkları belirtildi. İki liderin de Kuzey Kore’nin kışkırtıcı tavrından uzaklaşması gerektiği konusunda aynı düşüncede olduğu da açıklamada yer aldı.

Başkan Trump bugün de Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la telefonda Kuzey Kore konusunu görüştü.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, ‘İki lider Kuzey Kore’nin istikrarı bozan ve gerilimi arttıran tutumuyla gelişen tehlike karşı gelmenin gerekliliğini konuştu’ denildi.

Cuma günü Başkan Trump, Twitter üzerinden paylaştığı mesajda "Kuzey Kore'nin akılsızca davranması durumunda, askeri çözümler tamamen hazır, hedefe kilitli ve dolu. Umarım Kim Jong Un başka bir yol bulur" diye yazmıştı.​

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG