Erişilebilirlik

Trump ve Putin Telefonda Görüştü


ABD'nin yeni başkanı Donald Trump, Oval Ofis'teki ilk haftasını geride bıraktı. İsrail Başbakanı Netanyahu, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ve Meksika Devlet Başkanı Nieto ile telefonda görüşen Trump, bugün de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le konuştu.

Beyaz Saray, Trump ve Putin’in telefon görüşmesinin Cumartesi öğlen 12 civarında planlandığını duyurmuştu. Bir yetkili görüşmenin gerçekleştiğini açıkladı ancak içeriği hakkında bilgi vermedi.

Görüşmede ele alınacak konular arasında Suriye’deki durum ve IŞİD’le mücadelenin yanı sıra ABD’nin Rusya’ya uyguladığı yaptırımların da gündeme gelmesi bekleniyordu. Eski ABD Başkanı Barack Obama sekiz yıllık görev süresi boyunca Rusya'ya çeşitli yaptırımlar uygulamış, daha geçen ay 35 Rus diplomatı da sınırdışı etmişti.

Trump ise yaptırımların kaldırılmasının, Rusya’nın nükleer silahsızlanmasına bağlı olduğunu dile getirmişti. Rusya Cumhurbaşkanlığı ise bunun olası olmadığını açıklamıştı.

Trump Cuma günü de İngiltere Başbakanı Theresa May'ı ağırlamıştı. Trump görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında, “Putin’i şahsen tanımıyorum ama iki ülke arasında iyi ilişkiler geliştireceğimize inanıyorum” demişti. Trump, ”Şu an yaptırımlar konusunu konuşmak için erken” ifadesini kullanmıştı.

Trump, Putin ile telefon görüşmesinden önce de Japonya Başbakanı Shinzo Abe ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile telefondaydı. Abe ile Trump'ın Trans PAsifik Ortaklık yerine yapılacak ikili ticaret anlaşmalarını ele aldığı öğrenildi.

  • 16x9 Image

    Dilge Timoçin

    Dilge Timoçin Amerika'nın Sesi'ne katılmadan önce Al Jazeera, Reuters, Deutsche Welle gibi yabancı basın kuruluşları için çalıştı.  Al Jazeera Türk'ün kuruluş aşamasında yer aldı. Al Jazeera İngilizce için prodüktörlük yaptı; Lübnan'dan, Suriye sınırından ve Katar'dan haber geçti. 

XS
SM
MD
LG