Erişilebilirlik

Trump ve Putin’in İlk Görüşmesinin Gündemi Yoğun


Almanya’nın Hamburg kentinde 7-8 Temmuz günlerinde yapılacak G-20 Zirvesi sırasında Amerika Başkanı Donald Trump başkanlık koltuğuna oturduktan sonra ilk defa Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le biraraya gelecek. İki lideri yoğun bir gündem bekliyor.

Kremlin’nden yapılan açıklamada zirve sırasında iki liderin tam olarak ne zaman biraraya geleceğinin hala görüşüldüğü kaydedildi.

Kremlin, iki liderin görüşmesinde küresel istikrar, güvenlik, Suriye ve iki ülke ilişkilerinin gündemde olacağını kaydetti.

Amerikan medyasına göre Rusya'nın 2016 başkanlık seçimlerine müdahelesi iddiaları görüşmede gündeme gelmeyecek.

Bu arada Moskova, Washington’da Rus Büyükelçiliği’ne bağlı yerleşkelerin geri verilmesi sürecinin uzamasından rahatsız.

Kremlin, sabrının tükenmekte olduğunu belirtiyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in dış politika danışmanı Yuri Ushakov, eski ABD Başkanı Barack Obama’nın 35 Rus diplomatı sınırdışı etmesi kararına karşılık vermekten kaçındığını ancak Moskova’nın da “sabrının bir sınırı” olduğunu kaydetti.

Ushakov, Washington harekete geçmezse Moskova’nın karşılık vermek zorunda hissedeceğini kaydetti. Obama, Rus Büyükelçiliği’ne ait Maryland ve Long Island’daki yerleşkeleri kapatmış, 35 Rus diplomatı da Aralık ayında sınırdışı etmişti.

Trump’tan yoğun telefon trafiği

Bu arada Trump Katar kriziyle ilgili olarak da Suudi Arabistan Kralı Salman bin Abdülzaziz El Suud, Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zeyid El Nahyan ve Katar Emiri Tamin bin Haman El Thani’yla ayrı ayrı görüşmeler yaptı.

Beyaz Saray, Trump’ın görüşmelerde Katar’la bazı Körfez ve Arap komşuları arasındaki devam eden ihtilafa dair kaygılarını paylaştığını belirtti.

Terör finansmanının durdurulması ve aşırı ideolojilerle mücadele edilmesinin önemini yineleyen Trump, bölgede birliğin sağlanmasının, Riyad Zirvesi’nde ortaya konan, terörün yenilgiye uğratılması ve bölgesel istikrarın desteklenmesi hedeflerinin başarılması açısından kritik olduğunu vurguladı.

Trump, bu hafta Almanya’nın Hamburg kentinde düzenlenecek G-20 zirvesi öncesinde bugün müttefik üç Avrupa ülkesi Almanya, Fransa ve İtalya’nın liderleriyle telefon görüşmeleri yapacağını açıkladı.

Trump Twitter üzerinden paylaştığı mesajda, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni’yle görüşmelerinin içeriği hakkında bilgi vermedi.

Merkel, G-20 zirvesinde dünya liderlerinin küresel terörizme karşı mücadelenin sürdürülmesi noktasında geniş mutabakata varmasını ancak diğer bazı konularda aralarında görüş ayrılığının sürmesini beklediğini söyledi.

Alman başbakan Berlin’de düzenlediği basın toplantısında, “Neticede tüm konular üzerinde aynı pozisyonlara sahip olacağını düşünmüyorum ama dürüst ve mantıklı olan, uluslararası diplomasinin tüm meseleleri üzerinde birbirimizle konuşmamız” diye konuştu.

Trump’ın, en başta ABD’nin 2015 Paris İklim Anlaşması’ndan çekilme kararı olmak üzere, bazı konularda dünya liderleriyle farklı görüşte olduğuna iyşaret eden Merkel, “Amerikan hükümetinin taşıdığı belli pozisyonları biliyoruz ve bu pozisyonların Hamburg’da iki gün içinde terkedilmesini beklemiyorum” dedi.

Trump ve Merkel’in zirveden hemen önce Perşembe günü ikili bir görüşme yapması planlanıyor.

Çin ve Japon liderleriyle görüşmeler

Trump dün de hem Kuzey Kore hem de Katar kriziyle ilgili telefon görüşmeleri yaptı.

Beyaz Saray, Trump’ın, Kuzey Kore’nin nükleer programı hakkında Çin Devlet Başkanı Xi Cinping ve Japonya Başbakanı Şinzo Abe’yle görüştüğünü belirtti.

Beyaz Saray’ın açıklamasına göre, Trump ve Şi görüşmede, “Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılmasına olan bağlılıklarını yeniden teyit ederken”, Trump Kuzey Kore’nin balistik füze programının yarattığı tehdidi de gündeme getirdi.

Çin devlet medyası ise, Şi’nin Trump’a, “olumsuz faktörlerin ”ABD-Çin ilişkilerini etkilediğini ve Trump’ın Tayvan’la ilgili meseleleri “Tek Çin” ilkesine uygun olarak ele alacağını umduğunu söylediğini bildirdi.

ABD 1979 yılından bu yana Çin’in Tayvan’ı ülkenin parçası gören resmi pozisyonunu kabul ediyor. Washington geçen hafta Tayvan’a 1,42 milyar dolarlık silah satışını onaylamıştı.

Beyaz Saray, Trump’ın Japon başbakanı Abe’yle görüşmesinde de, iki liderin, “izlediği tehlikeli rotayı değiştirmesi için” Kuzey Kore üzerindeki baskının artırılması yönünde birliktelik sergilediğini kaydetti.

Trump, bu hafta Almanya’nın Hamburg kentinde yapılacak G-20 zirvesinde Şi ve Abe’nin yanısıra Güney Kore Cumhurbaşkanı Mun Cae-in ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le de görüşecek.

XS
SM
MD
LG