Erişilebilirlik

Trump ve Merkel Beyaz Saray’da Görüştü


Trump ve Merkel İlk Kez Biraraya Geldi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:15 0:00

Amerika Başkanı Donald Trump ile Almanya Başbakanı Angela Merkel Beyaz Saray’da biraraya geldi.

Merkel ve Trump bu hafta içinde daha önce buluşacaklardı ancak Amerika’nın kuzeydoğusunu vuran kar fırtınası nedeniyle buluşmaları Cuma gününe ertelendi.

Görüşme, Trump’ın Kasım ayında başkan seçilmesinden bu yana iki liderin ilk yüz yüze buluşması.

İki lider görüşmenin ardından kameraların karşısına birlikte geçti.

Trump ve Merkel görüşmesinde ABD-AB ekonomik işbirliği, Almanya Amerika arasındaki ticaret, Ukrayna ve Rusya, göçmen krizi, Suriye’de devam eden çatışmalar konuları gündeme geldi.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlarken Başkan Trump NATO’ya olan desteğini yineledi ama AB ülkelerinin de vaad ettikleri şekilde savunma bütçelerini arttırmalarını istedi.

Ticaret ilişkileri ile ilgili olarak da Başkan Trump kendisinin de bir ticaret adamı olduğunu bu noktada Amerika’yı ticari anlamda izole etmekten yana olmadığını ancak ticaretin adil şekilde yapılmasından yana olduğunu söyledi.

Trump bugüne dek yapılan ticari anlaşmalarda diğer ülkelerin Amerika’yı istismar ettiklerini rakamların da bunu ortaya koyduğunu söyledi.

Merkel de konuşmasının başında Beyaz Saray’da olmaktan memnuniyet duyduğunu ve bu şekilde ikili bir görüşme ile gerçek anlamda fikir alışverişinin daha sağlıklı olduğunu belirtti.

Merkel NATO harcamaları konusunda da Almanya’nın savunma bütçesini yüzde 8 arttırdığını belirtti ve bu konuda birlik içinde de çalışmaların sürdüğüne dikkat çekti.

İki lider ayrıca Ukrayna ve Afganistan’ı görüştü. Trump Almanya ile ticarette Amerika’nın çok iyi iş yapmasını beklediğini söyledi. Merkel de Amerika ve Avrupa Birliği’nin ticaret anlaşması müzakerelerini yeniden başlatmasını umduğunu kaydetti. Trump, ticaret poitikasının daha adil olması gerektiğini de vurguladı.

Seçimden önce Trump, Merkel’in mültecileri kabul etmesini büyük hata olarak nitelemiş, Merkel’i Almanya’yı “harabeye çevirmekle” suçlamıştı.

Merkel konuyla ilgili olarak görüş alışverişinde bulunduklarını söylemekle yetindi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’nin Afganistan’dan Çekilmesinin Birinci Yıldönümü - 15 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:06 0:00
XS
SM
MD
LG