Erişilebilirlik

Trump ve Mattis Kuzey Kore Konusunda Çelişti


Başkan Donald Trump ve Savunma Bakanı Jim Mattis, Kuzey Kore’nin geliştirmeye devam ettiği balistik füze ve nükleer silah programlarına nasıl yanıt verilmesi gerektiği konusunda birbiriyle çelişen yorumlar yaptı.

Mattis, ABD’nin Kuzey Kore’yle başa çıkma konusunda “asla diplomatik çözümlerden yoksun kalmadığını” söyledi. Trump ise bu açıklamadan birkaç saat önce Twitter üzerinden paylaştığı mesajda, “konuşmak çözüm değil” demişti.

Trump ve Mattis’ın açıklamaları arasındaki bu farklılık uzman çevrelerinde bazı eleştirilere neden oldu.

Johns Hopkins Üniversitesi ABD-Kore Enstitüsü uzmanı Joel Wit Amerika’nın Sesi’ne yaptığı açıklamada, Trump yönetiminin politikalarını netleştirmesi gerektiğini söyledi. Wit, yönetimin “sürekli çelişkili açıklamalar yapmasının müttefiklerde kafa karışıklığına neden olduğunu ve bu artan tehditle etkili şekilde mücadele etme yeteneğini baltaladığını” söyledi.

Geçmişte Clinton ve Obama yönetimlerinde görev yapan, silahların kontrolü uzmanı Gary Samore ise, “Trump, sorunu çözmek için Kuzey Kore’yle anlaşmaları müzakere etme çabalarımızın işe yaramadığını söylemekte haklı” dedi.

Ancak Samore da, “ABD’nin pazarlık masasına geri dönmenin yolunun aradığı bir zamanda karışık mesajlar vermesinin tehlikeli olduğu” noktasında Wit’e katıldığını kaydetti.

Amerika’nın Sesi’ne konuşan Samore’a göre, sorun Trump’ın tweetlerinden öte, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un şu anda bir müzakereye ilgi duymamasından kaynaklanıyor.

Kuzey Kore dün, Güney Kore ve ABD arasındaki ortak tatbikata yanıt olarak Japonya üzerinden geçen bir balistik füze fırlattığını açıklamıştı.

ABD’nin hem Japonya hem Güney Kore’nin savunmasına yardımcı olmak için her iki ülkeyle de askeri anlaşmaları bulunuyor.

Trump bugün Japonya Başbakanı Shinzo Abe’yle ikinci kez telefon görüşmesi yaptı. Beyaz Saray’ın açıklamasına göre, iki lider görüşmede, Kuzey Kore’nin son füze denemesi konusundaki çabalarda “aralarındaki devam eden, yakın işbirliğini sürdüreceklerini” vurguladı.

Abe de Tokyo’da gazetecilere yaptığı açıklamada, görüştüğü Trump ve diğer liderlerin, “Kuzey Kore üzerinde uluslararası baskının artırılması gerektiğini güçlü biçimde kabul ettiğini” söyledi.

Cenevre’de, ABD’nin Silahsızlanma Konferansı’nda daimi temsilcisi Büyükelçi Robert Wood, günümüzde “küresel güvenlik ortamına en büyük tehdit” olarak nitelediği Kuzey Kore’nin füze programının yol açtığı “artan tehdide” karşılık olarak “toplu eyleme geçilmesi” çağrısında bulundu.

Bu arada ABD Donanması, füze savunma sistemlerinin denemesi kapsamında Hawaii açıklarında orta menzilli bir füzenin başarıyla vurulduğunu bildirdi.

XS
SM
MD
LG