Erişilebilirlik

2018 Trump ve Gazeteciler Açısından Çekişme Dolu Bir Yıl Oldu


2018 Trump ve Gazeteciler Açısından Çekişme Dolu Bir Yıl Oldu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:43 0:00

2018, Başkan Donald Trump ve onu takip eden gazeteciler açısından çekişme dolu bir yıl oldu. Trump bu yıl da gazetecileri “halk düşmanı” olarak nitelemeye devam etti.

6 ay önce yayımlanan bir habere kızan bir kişi Capital Gazzette’yi basarak, 6 çalışanı öldürdü. Ancak gazetenin editörü, misyonlarının devam ettiğini söylüyor.

Capital Gazette editörü Rick Hutzell, “Yaptığımız iş hem bu ülke, hem de bizlerin yaşam tarzı için hayati öneme sahip” şeklinde konuşuyor.

Maryland eyaletinin Annapolis şehrinde yayımlanan gazetenin çalışanları, görevi başında öldürülen ya da hapse atılan gazeteciler onuruna Time Dergisi’nin “yılın kişileri” listesine girdi.

Rick Hutzell, “Arkadaşlarımızın ölümü hepimizin hayatını değiştirdi. İnsanlar artık yaptığımız işin değerinin daha da farkında. Ancak bunun bedeli ağır oldu” dedi.

Bedel daha da artıyor

Amerika, ilk kez, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün, gazeteciler için en ölümcül ülkeler listesine girdi.

Ekim ayında, Trump’a destek veren biri kişi, CNN televizyonuna ve Trump’ın önde gelen siyasi rakiplerine bombalı paketler yolladı. Eleştirmenler Başkan Trump’ı, medya için “halkın düşmanı” tanımlaması yaparak tansiyonu yükseltmekle suçladılar.

Başkan Trump ve ona destek verenler, bu saldırılara, Trump’ın söylemlerinin neden olduğu suçlamasını reddediyorlar.

Başkan Trump, “Medya sürekli olarak adil olmayan ve düşmanlığı körükleyen, olumsuz saldırılarda bulunuyor. Bu da insanları bölüyor ve sağlıklı bir tartışma ortamını ortadan kaldırıyor” şeklinde konuşmuştu.

Trump ateşli bir tartışmanın ardından CNN muhabirinin akreditasyonunu iptal etti.

Ancak CNN karara karşı açtığı davayı kazanarak Jim Acosta’nın Beyaz Saray’a girişini sağladı.

Bir başka zorluk da, Trump’ın Twitter’ı kullanarak geleneksel iletişim kanallarını devre dışı bırakması.

Beyaz Saray Muhabirler Birliği'nden Olivier Knox, “Amerika Başkanı’nın önde gelen danışmanlarından biriyle son derece ciddi siyasi bir konuyu konuşabilir ve soru sorabilirsiniz. Bu kişi size hükümetin tepkilerini ve yaklaşımını anlatacaktır ancak konuşmanın sonunda kaçınılmaz bir şekilde söylediği şey ‘Patron henüz bu konuda tweet atmadı’ olacaktır” şeklinde konuştu.

Beyaz Saray, Başkan Trump’ın medyanın en kolay ulaşabildiği Amerika Başkanı olduğunu savunuyor. Trump bugüne dek 560’tan fazla basın açıklaması yaptı. Bu kendisinden önceki iki başkanın yaptığı basın açıklamalarının toplamından fazla.

Trump genelde Beyaz Saray’ın Güney Bahçesi’nde basın karşısına çıkıyor.

Trump basınla önceden planlanmadan görüşmeyi ya da basın sözcüsünün genel bir açıklama yapmasını tercih ediyor. Önceki yönetimler Beyaz Saray’da günlük basın brifingleri düzenlerdi ancak Trump yönetimi bunu çok kısa süre yaptı ve şu an basın brifingleri neredeyse ayda bir defa oluyor.

XS
SM
MD
LG