Erişilebilirlik

Trump ve Erdoğan Telefonda Görüştü


Başkan Donald Trump ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan telefon görüşmesi yaptı. Beyaz Saray'ın açıklamasına göre, iki lider görüşmede ikili ilişkilerin önemini vurgularken, Suriye ve ticaret dahil bir dizi konuyu ele aldı.

Açıklamada, Suriye konusunda Trump ve Erdoğan'ın olası bir güvenli bölge oluşturulması hususunda koordinasyonu sürdürme yönünde mutabık kaldığı belirtildi. Bu bağlamda iki liderin, ABD Savunma Bakan Vekili Pat Shanahan ve Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford'ın ilave görüşmeler için Cuma günü Washington'da Milli Savunma Bakanı Hulusı Akar ve Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler'i ağırlayacağına dikkat çektiği belirtildi.

Erdoğan'dan stratejik ortaklık vurgusu

Bu arada AA'nın haberine göre görüşmeyle ilgili bilgi veren Cumhurbaşkanlığı kaynakları da, Trump-Erdoğan görüşmesinde ikili meseleler ve Suriye'deki son gelişmelerin ele alınarak, siyasi sürecin desteklenmesinin öneminin vurgulandığını ve terörün her türüne karşı mücadelede ortak kararlılığın altının çizildiğini belirtti.

Görüşmede Erdoğan'ın, ''Türkiye'nin stratejik ortağıyla yakın ilişkilerini sürdürme arzusunu yeniden teyit ettiği' kaydedildi.

İki liderin, ''ABD'nin Suriye'den çekilme kararının müşterek çıkarlara uygun olarak ve ortak hedeflerine zarar vermeyecek şekilde uygulanması hususunda mutabık kaldığı'' belirtildi.

Erdoğan ve Trump'ın ayrıca, ''ikili ekonomik ilişkilerin daha da geliştirilmesi ve 75 milyar dolarlık ticaret hedefine ulaşma konusunda mutabık kaldığı'' kaydedildi.

”İki yüz Amerikan askeri barış gücü olarak kalacak”

Başkan Trump ve Erdoğan’ın gerçekleştirdiği telefon görüşmesinin ardından Beyaz Saray sözcüsü Sarah Sanders’dan da bir açıklama geldi. Reuters haber ajansına göre Sanders, Amerika’nın Suriye’den çekilmesinin ardından 200 Amerikan askerinden oluşan bir barış gücünün bir süreliğine Suriye’de kalacağını belirtti.

Beyaz Saray sözcüsü konuyla ilgili başka ayrıntı vermedi. Ancak CNN’e bilgi veren ve planlama sürecine ilişkin bilgi sahibi olan Amerikalı bir yetkili 200 Amerikan askerinin Amerika’nın Irak ve Ürdün sınırı yakınlarındaki El Tanf üssü ile Suriye’nin kuzeydoğusu arasında bölüştürülecek.

Amerika’nın barış gücü kapsamında Suriye’de bırakacağı 200 askerin lojistik ve istihbarat alanında destek sağlaması ve keşif/gözetim misyonlarında görev alması bekleniyor.

Amerika’nın Suriye’de yaklaşık 2 bin askeri bulunuyor. Başta İngiltere ve Fransa olmak üzere Avrupalı müttefiklerle yapılan görüşmelerde Amerika’nın çekilmesi sonrası Suriye’de doğacak boşluğu doldurmak amacıyla kurulması olası uluslararası güce katkı sağlamaları gündeme gelmişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG