Erişilebilirlik

Trump ve Demokratlar DACA Konusunda Anlaştı mı?


Başkan Donald Trump ve Kongre’deki Demokrat liderlerin dün Beyaz Saray’da yaptıkları toplantıda göçmenler konusunda nasıl bir anlaşmaya vardıkları konusunda kafa karışıklığı yaşanıyor.

Toplantının ardından önce Temsilciler Meclisi Demokrat Azınlık Lideri Nancy Pelosi ve Senato Demokrat Azınlık Lideri Chuck Schumer, DACA olarak bilinen programa kayıtlı 800 bin belgesiz genç göçmene yönelik koruma tedbirlerinin hızlıca hayata geçirilmesi yönünde anlaştıklarını açıkladı. İki Demokrat lider, Meksika-ABD sınırının güçlendirilmesi üzerinde de uzlaştıklarını ancak duvar konusunun anlaşmaya dahil olmadığını söyledi.

Trump, ülkeye aileleriyle birlikte çocuk yaşta giren ve yıllardır Amerika’da yaşayan göçmenleri korumaya yönelik DACA programını geçen hafta iptal etmişti.

Demokratlar’ın bu açıklamasından sonra bu sabah erken saatlerde Trump Twitter’da “Dün gece DACA konusunda bir anlaşmaya varılmadı” diye yazdı.

Trump mesajlarında şunları kaydetti: “Rıza oluşması için büyük çaplı sınır güvenliği üzerinde anlaşma sağlanmalı. Oylamaya sunulacak. Eski ve mevcut çit ve duvarların yenilenmesi şeklinde zaten inşaat halinde olan DUVAR’ın inşasına devam edilecek. İyi, eğitimli, başarılı, istihdam sahibi, bazıları orduda hizmet veren kişileri ülkeden atmak isteyen biri gerçekten var mı? Gerçekten! Onlar, kendi hataları olmadan, küçük yaşta velileri tarafından getirilmişler ve yıllardır ülkemizde bulunuyorlar. Ayrıca BÜYÜK sınır güvenliği.”

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Huckabee Sanders da, Schumer ve Pelosi’nin açıklamasına tepki göstererek, “DACA ve sınır güvenliği tartışıldı ama duvarın dışarıda bırakılması konusunda kesinlikle uzlaşılmadı” dedi.

Trump bu sabah gazetecilere yaptığı kısa açıklamada da, Kongre liderleriyle genç göçmenler konusunda bir anlaşmaya “pek yakın” olduklarını söyledi. Trump, “büyük boyutlu sınır güvenliğine” de ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

Başkan Trump, Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan ve Senato Cumhuriyetçi Çoğunluk Lideri Mitch McConnell’ın da DACA konusunda kendisiyle görüş birliği içinde olduğunu belirtti.

Trump’la Demokratlar arasında anlaşma olduğu haberleri Cumhuriyetçi tabandaki bazı çevreleri rahatsız etti. Temsilciler Meclisi’nde göçmenlik konusunda en katı pozisyona sahip milletvekillerinden Steve King, Twitter üzerinden Trump’a tepki göstererek, “Trump’ın tabanı çılgına döndü, yok edildi, tamir edilemez ve hayal kırıklığı içerisinde. Hiçbir sözün güvenilirliği yok” diye yazdı.

Trump ve Demokratlar geçenlerde de borç tavanının yükseltilmesi konusunda anlaşmaya varmıştı.

XS
SM
MD
LG