Erişilebilirlik

Trump ve Biden TV'de Son Kez Karşı Karşıya


ABD’de 3 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimi öncesi ABD Başkanı Donald Trump ve Demokrat Parti adayı Joe Biden, bu akşam son kez TV ekranında karşı karşıya geliyor.

Corona virüsünün gölgesinde yapılacak seçimlerde Başkan'ın virüse yakalanması ve 3 gece tedbiren hastanede kalması nedeniyle adaylar arasında yapılması planlanan ikinci tartışma programı iptal edilmişti. Bunun üzerine iki aday aynı gün farklı TV kanallarında programlara katılarak adaylıklarıyla ilgili sorulara yanıt vermişti.

Florida Üniversitesi tarafından yürütülen ABD Seçim Projesi’ne göre ABD’de Corona salgını nedeniyle ilginin arttığı erken oy kullanma işleminde şimdiye kadar yaklaşık 47 milyon 500 bin oy kullanıldı. Bunun, 2016 seçimlerinde kullanılan erken oyların yaklaşık 8 katı olduğu belirtiliyor. 2016’da toplamda yaklaşık 47 milyon 200 bin oy erken kullanılmıştı. Bazı eyaletler salgın nedeniyle sandık başında uzun kuyruk beklemek istemeyen seçmenler için erken oy kullanma kapasitesini arttırmıştı.

Trump ve Biden Eylül ayında ilk kez karşı karşıya geldikleri 90 dakikalık TV tartışmasında sık sık birbirlerini sözlerini kesmişti. Özellikle ABD Başkanı Donald Trump’ın sık sık Demokrat aday Biden’ın konuşması sırasında arasına girmesi eleştirilere neden olmuş ve yayın bugüne kadarki en kötü başkanlık tartışması olarak değerlendirilmişti.

Bu kez benzer bir durumun yaşanmaması için iki adayın yayın esnasında konuşma süreleri dışında mikrofonları kapalı. Adaylar moderatör tarafından kendilerine yöneltilen sorulara 2 dakika içerisinde yanıt verecek. Konuşan aday dışındaki kişinin mikrofonu kapalı olacağı için birbirlerinin sözünü kesme şansları yok. ABD Başkanı Donald Trump, mikrofonların kapalı olması uygulamasından hoşlanmadığını dile getirdi.

Programın moderatörlüğünü NBC News kanalında Kristen Welker yapıyor.

Yayında adaylara, Corona virüsü salgınıyla mücadele, ırkçılık sorunu,iklim değişikliği, ulusal güvenlik ve liderlik konularında sorular yöneltiliyor.

ABD'de başkan adayları geleneksel olarak 3 TV programında karşı karşıya geliyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Silahlı Şiddete mi Teslim? - 5 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG