Erişilebilirlik

Trump İlk Ulusal Güvenlik Stratejisini Açıklıyor


Başkan Donald Trump, Pazartesi günü ilk kez “Ulusal Güvenlik Stratejisi”ni açıklayacak. Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı H.R. McMaster, Salı günü başkent Washington’da, Londra merkezli Policy Exchange adlı düşünce kuruluşunda yaptığı konuşmada başkanın stratejisi hakkında ipuçları vermişti. Bu konuşmada McMaster’in Türkiye’ye yönelik değerlendirmeleri ise Ankara’nın tepkisine yol açmıştı.

McMaster, Trump’ın ulusal güvenlik stratejisinin dört temel önceliğe dayandığını kaydetmiş ve bunları, “ülke savunması, Amerika’nın refahının korunup güçlendirilmesi, güç kullanarak barışı sürdürmek ve Amerika’nın nüfuzunu arttırmak” olarak sıraladı.

McMaster, konuşmasında Amerika için en büyük tehlikeyi, “küresel düzen ve istikrarı bozmaya çalışan Rusya ve Çin ile uluslararası hukuku hiçe sayan İran ve Kuzey Kore’nin oluşturduğunu” söyledi.

Ulusal Güvenlik Danışmanı, Başkan Trump’ın Pazartesi günü yapacağı konuşmaya dair ön bilgiler verdiği konuşmasında Rusya’nın, “kutuplaşma oluşturacak sofistike propaganda kampanyaları” gibi yeni dönem savaş teknikleriyle Amerika’yı tehdit ettiğine de işaret etti. Ancak, McMaster, bu noktada, Rusya’nın Amerikan seçimlerine müdahale etmesine değinmedi.

McMaster, Çin’in “ekonomik saldırganlığının” da yüz milyonlarca insanın yoksulluktan çıkmasını sağlayan iktisadi düzeni tehdit ettiğini söyledi ve bu iki ülkeye karşı “rekabetçi angajmanla” mücadele edilmesi gerektiğini vurguladı. Ulusal Güvenlik Danışmanı, ticaret anlaşmalarının yeniden müzakereye açılmasının da Amerika’nın yeni Ulusal Güvenlik Stratejisi’nin parçası olabileceğini vurguladı.

“İslamcı gruplar Türkiye ve AKP’yi model alıyor”

McMaster, konuşmasında IŞİD ve diğer terörist grupları da tehdit unsuru olarak değerlendirdi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı H.R. McMaster, konuşmasında dünyada aşırıcı ideolojilerin yayılması faaliyetlerinde şimdi Türkiye’nin de büyük rol oynadığını da öne sürdü. McMaster, birçok İslamcı grubun “Türkiye ve AKP modelini” örnek aldığını savundu.

McMaster, “radikal İslamcı ideolojinin tüm medeni insanlara karşı ciddi bir tehdit oluşturduğunu, ancak ABD’nin bu konuda sadece terör örgütlerine odaklanan ‘çok miyop’ ve ‘çok kanuncu’ bir yaklaşım izlediğini” söyledi.

McMaster, “Aşırıcı ideolojilerin medreseler, camiler ve sözde yardım kuruluşları üzerinden nasıl güçlendirildiğine fazla dikkat göstermedik. Sorun da elbette böyle başladı. 1970’lerde temelde Suudi Arabistan tarafından fonlandı ve sonra da en azından epey bir zaman başta Katar tarafından fonlanan örgütlere dönüştü. Şimdi de Batı Afrika’dan Güneydoğu Asya’ya kadar uzanan bölgelerde Türkiye’nin büyük dahiliyetini görüyoruz. Balkanlar şu anda ciddi bir endişe kaynağı” dedi.

Konuşmasında McMaster, “Türkiye’nin iktidara gelmek isteyen İslamcı gruplar için model oluşturduğundan” söz etti ve ana model olarak da Mısır’daki ‘Mursi modelini’ gösterdi.

McMaster, “Diğer bir model ise İslamcı grupların çok şey öğrendiği Türkiye ve AKP modeli. Gücü tek elde pekiştirmek için sivil toplum, eğitim sektörü, polis, yargı ve orduyu kullanan; görmeyi tercih etmediğimiz bir model bu. Bunun Türkiye’nin Batı’dan uzaklaşmasına üzücü biçimde etki ettiğini düşünüyorum” diye konuştu.

Dışişleri Bakanlığı: "Temelsiz ve kabul edilemez"

McMaster’ın bu yorumlarına Türk Dışişleri Bakanlığı sert tepki gösterdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, McMaster’ın konuşmasında “Türkiye’yi ve hükümeti hedef alan ifadelerde bulunmasının üzüntüyle karşılandığı” belirtildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi: “Ülkemizin terörizm ve radikalizmin her boyutuyla nasıl bir mücadele verdiğini en iyi bilmesi gereken bir makamda bulunan Ulusal Güvenlik Danışmanı McMaster’ın gerçeklikle bağlantısı olmayan iddiaları hayret verici, temelsiz ve kabul edilemez niteliktedir.

Dost ve müttefik olarak görmeye devam ettiğimiz ABD’nin ülkemize aynı yaklaşımı sergilemesini ve her ne sıfat altında olursa olsun YPG gibi terör örgütlerine desteği bırakarak, geleneksel müttefiklik ilişkilerimiz ve uluslararası meşruiyete uygun şekilde ülkemizin kararlılıkla sürdürdüğü terörizm ve radikalizmle mücadelesine daha somut ve etkin destek vermesini beklemekteyiz.”

XS
SM
MD
LG