Erişilebilirlik

Trump Ticaret Bakanlığına Milyarder Wilbur Ross’u Getiriyor


Amerika’da başkan seçilen Donald Trump’ın, oluşturacağı kabinede yeni ticaret bakanı olarak milyarder yatırımcı Wilbur Ross’u aday göstermesi bekleniyor.

Amerikan medyasında ismini açıklamayan kaynaklara dayandırılan haberlere göre, bir özel yatırım şirketinin başkanı olan 78 yaşındaki Ross, ticaret bakanlığı için en güçlü aday. Ross finans çevrelerinde, sıkıntılı şirketleri satın alıp tekrar kara geçirmesiyle biliniyor.

Ross aday gösterilip Senato tarafından da onay alması halinde, ticaret bakanı olarak hem içeride hem dışarıda Amerikan iş dünyasını temsil edecek.

İflas ve şirketlerin yeniden yapılandırılması alanında banker olarak uzmanlaşan Ross, m2000 yılında W.L. Ross şirketini kurmuştu. Ross varlığının bir kısmını, bazı durumlarda çalışanların yan haklarını kısıtlamak suretiyle karını yükseltip, Orta-batı Amerika’daki sorunlu fabrikalara yatırım yaparak elde etti.

Trump, ticaret anlaşmalarını yeniden müzakere ederek ve istihdamı diğer ülkelere kaydıran işletmeleri cezalandırarak üretim sektöründe istihdamı artırma sözüyle Orta-batı Amerika’daki seçmenlerden güçlü destek almıştı.

Bazı çevreler ise Ross’u, bazen sorunlu şirketleri çalışanların can güvenliğini hiçe sayarak yeniden yapılandırmakla suçluyor. Bu örneklerden biri olarak, West Virginia eyaletinde Ross’un sahibi olduğu bir maden ocağında 2006 yılında meydana gelen kazada 12 madenci yaşamını yitirmişti. Federal müfettişler, madende 208 ihlal tespit ederken, Ross ihlallerin farkında olduğunu ancak yönetim tarafından madenin “güvenli” olduğu yönünde kendisine güvence verildiğini söylemişti.

Ross, kömür madenini 5 yıl sonra 3,4 milyar dolara sattı.

Ross’un ticaret bakanlığına aday gösterilmesi halinde, Senato’daki oturumlarda geçmişteki iş anlaşmaları ve yatırımlarının sıkı mercek altına alınması bekleniyor.

Bu arada, Trump’ın kabinesindeki isimleri seçme süreci, geçiş aşamasında çalkantılar yaşandığı yönündeki haberlere rağmen, önceki başkan seçilenlere göre daha hızlı ilerliyor. Trump’ın kabinedeki ilk seçimi olarak Jeffrey Session’ı adalet bakanı yapma kararı 18 Kasım’da açıklanmıştı. Washington Post gazetesinin haberine göre, 1980’den bu yana, başkan seçilenler tarafından belirlenen 70 kabine üyesinden sadece 2’si 18 Kasım’a kadar duyurulmuştu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’a FBI Aramasında Nükleer Belge İddiası - 12 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG