Erişilebilirlik

Trump Temyiz Mahkemesi'ni Yeni Kararname İle Aşma Hazırlığında


ABD Başkanı Donald Trump, askıya alınan seyahat yasağının ardından yeni bir başkanlık kararnamesinin gündem olduğunu söyledi. Trump, bu şekilde Müslüman nüfuslu yedi ülkeye seyahat kısıtlaması getiren ilk kararnameyi Anayasa Mahkemesi’ne götürmeden yeni bir yasak öngörüyor.

Trump Başkanlık uçağı Airforce One'da muhabirlere yaptığı açıklamada, yeni bir kararnamenin Pazartesi ya da Salı yayımlanabileceğini söyledi.

Trump gerekçe olarak ise, ülkeyi mahkemede salonunda savunmanın zaman kaybı olacağını ima etti ve “Güvenlik gerekçeleriyle daha hızlı olmalıyız” dedi.

Beyaz Saray Özel Kalem Müdürü Reince Riebus da, Temyiz MAhkemesi kararının Anayasa Mahkemesi’ne götürülmesi dahil tüm seçeneklerin masada olduğunu belirtti.

Öte yandan Temyiz Mahkemesi 9’uncu Dairesi’nden ismi açıklanmayan bir yargıç, mahkemenin tam zamanlı 25 yargıcının en az 11’inden oluşan bir panelde seyahat yasağının yeniden görüşülmesi talebinde bulundu. “En banc” olarak bilinen toplu görüşme için tarafların gelecek hafta dosyalarını sunması bekleniyor.

Trump, Cuma günü de, savcıların temyiz mahkemesi kararının üstesinden geleceğinden şüphe duymadığını söylemişti. Yeni önlemleri gelecek hafta açıklaması beklenen ABD Başkanı, detay vermedi ancak Amerika’ya zarar vermek isteyenlerin engelleneceğini ifade etti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG