Erişilebilirlik

Trump: “Kinaye yapmıştım” 


ABD Başkanı Donald Trump’ın basın toplantısında dezenfektan ve mor ötesi ışınların insan bedeninde Corona virüsüne karşı kullanımı konusunda araştırma önerisi getirmesi tartışma yaratmıştı. Trump, o sözleri için “kinaye yaptım” dedi. Joe Biden da “Bunu söylediğime inanamıyorum ama lütfen çamaşır suyu içmeyin” diyerek halkı uyardı.

Başkan Donald Trump, ABD’de küçük işletmeler, hastaneler ve test kapasitesinin arttırılması için destek öngören 484 milyar dolarlık paketi imzalarken gazetecilerin tartışma yaratan açıklamasına ilişkin sorularını yanıtladı.

Trump’a bir gazeteci, “İnsan vücuduna dezenfektan enjekte edilmesine ilişkin yaptığınız yoruma açıklık getirebilir misiniz?” diye sordu. Başkan Trump, soruya, “Sırf ne olacağını görmek için senin gibi gazetecilere kinaye olsun diye bir soru sordum. Ellerde belki bu şekilde dezenfektan kullanmak işe yarar. Dün burada olan beyefendinin sorusunu soruyordum” dedi.

Trump’ın tartışma yaratan Perşembe günkü açıklamalarının ardından ABD’deki en büyük dezenfektan üreticisi markasından halka uyarı gelmişti.

Biden: “Lütfen çamaşır suyu içmeyin”

ABD’de Kasım ayında yapılacak seçimlerde Trump’ın rakibi olmasına kesin gözüyle bakılan Demokrat Parti’nin adayı Joe Biden da Twitter’dan paylaştığı bir mesajda Amerikalılar’ı uyardı. Biden, “Bunu söylemek zorunda kaldığıma inanamıyorum ama lütfen çamaşır suyu içmeyin” dedi.

“Başkan’ı bilim ve sağlık konularında düzeltmek zorunda kalmak üzücü"

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio da Cuma günü düzenlediği basın toplantısında, “ABD Başkanı’nı temel bilim ve sağlık konularında düzeltmek zorunda kalmak üzücü” ifadelerini kullandı ve ardından sözü New York Belediyesi Sağlık Komiseri Dr. Osiris Barbot’a verdi.

Dr. Barbot, dezenfektanların deriye uygulanması ya da sindirim sistemine girmesinin zararlı olabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Bu hafta içinde Beyaz Saray’da Başkan Trump’la bir araya gelen New York Valisi Andrew Cuomo ise Cuma günü düzenlediği basın toplantısında Trump’ın tartışma yaratan sözlerine doğrudan değinmemeyi tercih etti. Cuomo, “Mor ötesi ışınlar konusunda pek bilgim yok. Benim işim değil” yanıtını vermekle yetindi.

XS
SM
MD
LG