Erişilebilirlik

Trump’tan Yeni Meksika Tehdidi


Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump, Meksika’nın iki ülke arasında yapılacak duvarın masrafını karşılaması için, Amerika’da yaşayan Meksikalılar’ın ülkelerine para göndermesini engelleyeceğini söyledi.

Başkan Obama bu öneriyi eleştirdi ve dünya liderlerinin, Beyaz Saray’dan yarım yamalak fikirler çıkmasını beklemediğini söyledi.

Obama, Meksikalılar’ın ailelerine yolladıkları paraları keserek Meksika ekonomisinde aksaklık yaratmanın daha da fazla kişinin ülkelerini terk etmeleri ve Amerika’ya gelmeleri anlamına gelebileceğini belirtti. Obama, Trump’ın sözlerini “siyasi malzeme yaratma amaçlı” olarak nitelendirdi.

Trump’ın Amerika’nın Meksika sınırına geniş ve aşılamayacak bir duvar inşa edilmesi ile ilgili önerisi, Cumhuriyetçi adaylar arasında yükselmesine neden olmuştu. Trump’ın bu önerisi seçim konuşmalarında sıklıkla tezahürata neden oluyor. Trump destekçileri, Amerika’ya yasadışı göçü engellemek istiyor.

Trump karşıtlarıysa duvar önerisiyle alay ediyor. Trump da, 8 milyara mal olacağını söylediği 1600 kilometrelik duvarın masrafını nasıl karşılayacağı konusunda açık konuşmuyor. Ancak, Washington Post’a gönderdiği 2 sayfalık bir mektupta Trump, Amerika terörle mücadele yasasında yapacağı bir değişiklikle, birçoğu sınırı yasadışı yollarla geçen Meksika asıllı Amerikalılar’ın ülkelerine para göndermesini engelleyeceğini belirtti.

Amerika’da 11 milyon yasadışı göçmen yaşıyor. Bunların yarısına yakını Meksikalı. Bunun dışında ülkede yasal olarak yaşayan ya da vatandaş olan milyonlarca Meksika kökenli Amerikalı var.

Amerika’da ve dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan Meksikalılar her yıl ülkelerindeki yakınlarına 25 milyar dolar civarında para yolluyor. Trump, bu paranın büyük bir oranının yasadışı göçmenlerden geldiğini söylüyor.

Bazı uzmanlar, bu meblağın büyük bir kısmının kesilmesinin kırılgan Meksika ekonomisine büyük zarar verebileceğini söylüyor.

Trump, Meksika’nın duvarın inşası için bir kerelik 5-10 milyar dolar sağlaması durumunda bu tehdidi geri çekeceğini söylüyor.

Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto, duvarın inşası için Amerika’ya para vermeye niyetleri olmadığını söyledi. Birçok Meksikalı yetkili de aynı yönde açıklama yaptı.

Duvar fikri Trump’la özdeşleşmiş olsa da en büyük rakibi Ted Cruz da başkan olduğunda ilk önceliğinin iki ülke arasındaki sınırın güvence altına alınması olduğunu söylüyor. Sıkı bir muhafazakar olan Cruz da iki ülke arasında var olan ve kısmen tamamlanmış bariyeri tamamlayacağını ve sınır güvenlik memurlarının sayısını üçe katlayacağını tekrarlıyor.

Obama, bazı açılardan Cruz’un göçmenlik önerilerinin de Trump’ınkiler kadar katı olduğunu söyledi.

Trump ve Cruz’un sınırla ilgili önerileri, hükümet yetkililerinin Meksika’dan Amerika’ya geçişin neredeyse sıfıra indiğini açıkladıkları bir dönemde geldi. Ülkeye yasadışı girenlerin sayısı kadar Meksika’ya, Orta Amerika’ya ve daha güneydeki ülkelere dönen göçmen bulunuyor. Amerika’da yasadışı olarak yaşayan Meksikalılar’ın sayısında da 2007’den bu yana 1 milyonluk azalma kaydedildi.

XS
SM
MD
LG